Ostrava - Do Moravskoslezského kraje mají v letošním roce přijít další až čtyři miliardy korun z evropských fondů na zkvalitnění životního prostředí, především ovzduší.
Peníze by mohly pomoci největším znečišťovatelům s jejich ekologickými projekty. Kolik přesně úřad firmám nabídne, ukážou výsledky loňské výzvy k čerpání dotací.
Ministr Tomáš Chalupa (ODS) řekl, že spolu s další podporou úřad podnikům nabídne, co nestačily vyčerpat loni. Hodnocení projektů za miliardy je podle něj složité.
Znečišťovatelé mohou získat až 90 procent nákladů
Letošní výzva k podávání projektů je ve fázi příprav, o peníze průmyslové podniky budou moci žádat až po jejím vyhlášení. Znečišťovatelé by na své projekty mohli získat až 90 procent nákladů.
"Peníze budou určeny na projekty velkých průmyslových podniků, které se na znečišťování ovzduší v regionu podílejí největší měrou. Při bodovém ohodnocování jednotlivých žádostí o podporu bude přihlíženo k projektům, které počítají s investicí do nových technologií a ne do pouhého udržování při životě stávajících provozů," uvedl Chalupa.
Obdobný obnos peněz byl pro region vyčleněn už v loňském roce. V kraji se nyní pravidelně setkává pracovní skupina k řešení kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji. Zástupci ministerstev ve čtvrtek s představiteli regionu jednali už po čtvrté. V regionu se například od února rozjedou takzvané "kotlíkové dotace", kdy lidé mohou získat až 60 tisíc korun na nový ekologický kotel.
Skupina také jedná s polskou stranou, odkud do regionu zafoukává množství škodlivin, nebo se věnuje přípravě legislativy, která by umožnila kontrolu domácích topenišť. Příští schůzka skupiny má být 9. února v Bohumíně.
Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejznečištěnějšímu v zemi i celé Evropě. Rozptylové podmínky bývají nejhorší na podzim a hlavně v zimě. Vdechování zvýšeného množství znečišťujících látek nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často ho zhorší, především u nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních chorob.