Odvezte si jedy, vyzvali Poláci Česko. Praha souhlasí

Tomáš Netočný
11. 1. 2012 17:10
Dvacet tisíc tun materiálu z ropných lagun v Ostravě označily polské úřady jako nebezpečný odpad
Detailní snímek haldy z polských Katovic. Z materiálu zapáchajícího ropou prosakují kapky mazlavé kapaliny
Detailní snímek haldy z polských Katovic. Z materiálu zapáchajícího ropou prosakují kapky mazlavé kapaliny | Foto: Jan Langer

Praha - Po čtyřech měsících průtahů a vyčkávání potvrdilo ministerstvo životního prostředí, že zajistí, aby se dvacet tisíc tun odpadu původem z olejových lagun v Ostravě vrátilo z Polska zpět na území České republiky.

Ministerstvo poslalo polským úřadům dopis a sděluje jim, že zahájilo správní řízení s firmami a fyzickými osobami, které se na vývozu materiálu do Polska podílely.

To znamená, že pokud firmy na své náklady odpad z Polska neodvezou, mohou dostat pokutu. Odvoz pak zajistí ministerstvo ve vlastní režii.

"Materiál původem z ostravských lagun je podle českých zákonů alternativní palivo," sdělila pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Michaela Jendeková. "Polské úřady ho však vyhodnotily jako nebezpečný odpad a my se tomuto rozhodnutí musíme podřídit."

Halda v Katovicích

Ministerstvo životního prostředí je takzvaným orgánem přeshraniční přepravy a nese za vývoz odpadu odpovědnost a má ho kontrolovat.

Halda sporného materiálu leží na skládce v polských Katovicích. Výzvu, aby Česká republika zajistila odvoz nebezpečného odpadu zpět na své území, poslala Generální inspekce životního prostředí Polské republiky do Prahy loni v srpnu.

Rozhodnutí polských úřadů a nový vývoj mezinárodního sporu teď zpochybňuje dosavadní průběh projektu na vyčištění ostravských ropných lagun, na který stát vyčlenil 2,6 miliardy korun, z nichž vyplatil soukromým firmám už téměř polovinu.

Zakázku od státního podniku Diamo získalo sdružení firem Čistá Ostrava. S těžbou toxických kalů obsahujících mimo jiné karcinogenní těžké kovy a polychlorované bifenyly, začalo sdružení v roce 2008.

Celkem dvě stě tisíc tun kalů chtělo sdružení vytěžit, smíchat s uhelným prachem a pod různými obchodními názvy vyvézt do Polska, kde měl odpad shořet v několika elektrárnách.

Místo elektráren domky

Ty však nakonec neměly o tento materiál zájem a jak Aktuálně.cz v Polsku zjistilo, začaly firmy napojené na Čistou Ostravu rozprodávat v Katovicích a okolí obchodním společnostem jako surovinu pro přípravu briket a pelet například pro běžné vytápění rodinných domů.

Vývoz do Polska však musela Čistá Ostrava vedená společností Geosan Group zastavit loni v létě poté, kdy polské úřady označily toto zboží za nebezpečný odpad a požádaly Prahu, aby zajistila odvoz zpět do Česka.

Státní podnik Diamo, jeho zřizovatel, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu, i ministerstvo životního prostředí od té doby postupně přiznaly, že nad desítkami tisíc tun kalů z lagun ztratily kontrolu a nedokázaly doložit, kde a jak soukromé firmy za státní peníze odpad zlikvidovaly.

Přesto už stát vyplatil firmám 1,2 miliardy korun, dvakrát o rok prodloužil termíny pro vytěžení a likvidaci kalů a odpustil Geosanu penále ve stovkách milionů.

Celkem sto deset tisíc tun kalů vytěžených od poloviny roku 2011 je teď na skládce nedaleko Litvínova a přes protesty místních obyvatel a ekologických sdružení má odpad z Ostravy shořet v cementárně společnosti Lafarge v severočeských Čížkovicích.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy