Drogy z Polska jako lavina. Zarazíme to, tvrdí poslanci

Tomáš Netočný
14. 1. 2011 13:00
Poslankyně Wenigerová: Situace je velmi vážná, musíme jednat rychle. Policie souhlasí
Legální prodejna se syntetickými drogami ve známé Stodolní ulici v Ostravě nese název Amsterdam Shop. Policie ani úřady ji zatím zavřít nedokážou
Legální prodejna se syntetickými drogami ve známé Stodolní ulici v Ostravě nese název Amsterdam Shop. Policie ani úřady ji zatím zavřít nedokážou | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Skupina poslanců sněmovny z Moravskoslezského kraje připravuje úpravu zákona, která by měla zastavit volný prodej psychotropních látek s účinky podobnými běžným zakázaným drogám.

Síť legálních prodejen s tímto zbožím se od prosince šíří v Moravskoslezském kraji v blízkosti polských hranic.

První se objevily v Českém Těšíně, další funguje v ostravské Stodolní ulici a podle policejních informací má už takovou prodejnu také Jeseník.

Výrobcům a obchodníkům se daří obcházet zákon o omamných a psychotropních látkách, proto je takové obchodování v Česku legální a policie si s tím dosud nedokázala poradit.

"Nesmí se to odkládat. Je to velmi výbušný problém," prohlásil poslanec Igor Svoják z ODS. "Připravíme zákonodárnou iniciativu a věřím, že ji sněmovně předložíme už na jednání 1. února."

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte Ostravě-Aktuálně.cz na Facebooku!

ODS vs. Amsterdam

Prvními poslanci, kteří se tento týden začali problémem zabývat, jsou Jaroslava Wenigerová, Jaroslav Krupka a Igor Svoják, všichni z ODS.

"Premiér Petr Nečas nás požádal, abychom co nejrychleji připravili návrh, jak tuto velmi nebezpečnou situaci řešit," uvedla Wenigerová. "Musíme jednat rychle a připravit novelu současného zákona."

Prodejny s názvem Amsterdam Shop prodávají barevné balíčky připomínající různé upomínkové předměty. Ty však obsahují chemické preparáty s účinky blízkými klasickým drogám, jako je například pervitin, marihuana, hašiš nebo heroin.

V cenách nejčastěji desítek či stovek korun je tedy možné nakoupit jakékoli množství látky, kterou lze aplikovat jako drogu.

Good Shit, Funky, Magic Apple...

Například ve Stodolní ulici v Ostravě plné barů a zábavních podniků funguje taková prodejna na jednom z nejrušnějších míst a svědci uvádějí, že denně má desítky zákazníků.

Ti si odtud odnášejí balíčky různé velikosti a barvy s názvy například Good Shit, Funky, Magic Apple, Vanila Sky nebo třeba Eko Groszek.

Výrobky polepené pestrými obrázky nesou upozornění, že nejsou určeny k vnitřnímu použití.

Směsi různých chemických látek jsou nebezpečné z několika důvodů. Především mohou u svých konzumentů vzbudit zájem o skutečné tvrdé drogy. Jde však navíc o produkty, jejichž účinky zákazníci předem neznají, nedokážou odhadnout jejich púsobení, ani vliv v kombinaci s jinými látkami, léky či alkoholem.

O co jde
Autor fotografie: Tomáš Netočný

O co jde

  • Syntetické drogy se do Česka začaly šířit koncem roku 2010 z Polska
  • Tam jsou známé pod názvem dopalacze a úřadům se je podařilo zakázak
  • Ochodníci se proto zaměřili na Českou republiku
  • Legálně je zatím prodávají v Českém Těšíne, v Ostravě a Jeseníku
  • U konzumentů mohou přivodit zájem o skutečné tvrdé drogy
  • Zákazníci předem neznají účinky, nedokážou odhadnout jejich púsobení v kombinaci s jinými látkami
  • Balíčky nesou názvy například Good Shit, Funky, Magic Apple, Vanila Sky nebo třeba Eko Groszek
  • Výrobky s pestrými obrázky nesou upozornění, že nejsou určeny k vnitřnímu použití

Aféra dopalacze

Pod všeobecně známým názvem dopalacze se balíčky se syntetickými látkami rozmohly v Polsku, kde po jejich užití skončily stovky lidí v nemocnicích.

Prodej a užívání dopalaczů tam nabral takových rozměrům, že se jím začal zabývat parlament, ministerstvo vnitra i hygiena a dnes je tento obchod nelegální.

A to je taky důvod, proč se výrobci a distributoři koncem minulého roku zaměřili na Českou republiku. Zákony v Česku takovému obchodu totiž zatím nejsou schopny zabránit.

Proč policie nezasáhne

Krajské policejní ředitelství i Národní protidrogová centrála už mají rozbor zboží, které se v obchodech Amsterdam Shop prodává. Policisté potvrzují, že jde o syntetické drogy, které však v Česku nejsou na seznamu psychotropních a omamných látek. A nemohou proto zasáhnout.

Mluvčí národní protidrogové centrály Michal Hammer potvrdil, že iniciativa poslanců je nezbytná. Bez úpravy zákona 167 z roku 1998 o omamných a psychotropních látkách se podle něj policie neobejde.

"Máme seznam většiny syntetických látek, které tady Poláci prodávají," sdělil mluvčí Hammer. Potřebujeme, aby je poslanci doplnili na seznam, který zákon 167 obsahuje. Moc by nám to pomohlo."

Pokud poslanci svůj slib splní, bude mít policie k dispozici téměř všechny nástroje, aby mohla obchody s dopalacz okamžitě zavřít. "Ano, dá se to tak říct. Záleží na tom, jak rychle sněmovna dokáže zareagovat," řekl Michal Hammer.

Přes odhodlání skupiny poslanců jsou však zkušenosti lidí z Národní protidrogové centrály s aktivitou zákonodárců špatné.

Od roku 2006 totiž žádají, aby na seznam omamných a psychotropních látek sněmovna zařadila látky ze skupiny piperazinů, běžně používané k výrobě drogy extáze. "Do dnešního dne se tak nestalo. Obávám se proto, že poslanci nebudou jednat tak pružně, jak si to situace vyžaduje."

 

Právě se děje

Další zprávy