Smilovice (Frýdecko-Místecko) - Bouřlivý průběh mělo v pondělí jednání zastupitelstva ve Smilovicích na Frýdecko-Místecku, kam by už v pátek měla přicestovat první skupina iráckých křesťanských uprchlíků.
Jejich dočasný pobyt vyvolal mezi částí obyvatel nevoli a většina z asi sedmi desítek z nich, kteří se účastnili zasedání, dala hlasitě najevo, že je v obci nechce a nebudou v ní vítáni. Miroslav Nogol, starosta obce, kde žije zhruba 800 lidí, se přítomné snažil přesvědčit, že lidem od uprchlíků nehrozí nebezpečí.
"Jsem také starousedlík, narodil jsem se ve Smilovicích a trošku se za to stydím, protože jsem myslel, že pomáhat by se mělo," uvedl Nogol. Míní, že lidé situaci nepochopili. Uvedl, že například s kvótami určujícími příjímání uprchlíků nesouhlasí, ale obyvatelé podle něj nepochopili, že nejde o ilegální uprchlíky. "Mělo by se jednat o prověřené osoby ... Snažil jsem se a vidíte, jak to dopadlo," řekl Nogol.
Jeden z mála diskutujících, který se nepostavil proti příchodu iráckých křesťanů, byl Petr Tomeczek, který má svůj dům hned vedle střediska Karmel, kde mají běženci pobývat. "Myslím si, že ty emoce jsou úplně zbytečné," míní Tomeczek, který se domnívá, že během pobytu uprchlíků v obci se nebude dít nic výjimečného.
Myslí si, že odmítavý postoj některých obyvatel je ovlivněn celkovou občanskou náladou, jaká nyní panuje v české společnosti. "Je to určitá obava z muslimských teroristů, ale jak jsme tady slyšeli, lidé nerozlišují mezi křesťany a muslimy, mezi těmi, kteří jsou utlačováni a kteří chtějí nějak prosazovat muslimskou víru a používají k tomu i teroristické útoky. Rozdíl nechápou nebo spíše nechtějí pochopit," domnívá se Tomeczek.
Zcela opačný názor pak zastával další z obyvatel obce, jehož dům rovněž stojí v blízkosti Karmelu. "Jak jsem říkal, do hlavy jim nevidíme a žádné dobré reference o nich nejsou. Arabský svět se podílí na teroristických akcích, a kde máme ty záruky, že to tady opravdu budou křesťané," řekl novinářům po jednání zastupitelstva.
Projekt organizuje a financuje Nadační fond Generace 21. Mluvčí fondu Martin Frýdl řekl, že s obdobně odmítavou reakcí jako ve Smilovicích se zatím nesetkali.
Obec chce podle starosty pomoci křesťanům v nouzi, tedy lidem stejného vyznání, jaké převažuje v Evropě. Přítomní obyvatelé obce ale mimo jiné uváděli, že se rozhodovalo "o nich bez nich". V diskusi se zajímali o to, jaké budou mít příchozí lidé sociální návyky, z čeho bude jejich pobyt financován či proč se raději nepomáhá českým občanům v nouzi. Vyslovovali rovněž obavy z toho, že bude ohroženo jejich bezpečí.
V místním středisku Karmel se přitom již vše připravuje na příjezd první skupiny běženců, která by měla čítat 14 lidí, celkem jich v zařízení budou přibližně tři desítky. Ve středisku by měli setrvat asi šest až osm týdnů a měli by se v něm zaměřit hlavně na výuku českého jazyka a poznávání české kultury. Následně se rodiny přestěhují do klasických bytů a projdou dalším asi čtyřměsíčním integračním procesem. Mezitím by v Česku měly získat azyl.
Na jednání v pondělí dorazilo zhruba sedm desítek lidí, a to nejen přímo z obce. Během zasedání dokonce skandovali, že uprchlíky v obci nechtějí.
Do Prahy v pátek přiletí asi čtyřicetičlenná skupina, kromě Smilovic budou lidé umístěni také v Brně. V Jihlavě už část iráckých křesťanských uprchlíků pobývá.