Červeného světla jsem si nevšiml, hájil se u soudu řidič, který způsobil nehodu ve Studénce

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 1. 2016 15:50
Polský řidič, který s kamionem i přes světelnou signalizaci vjel na železniční přejezd a způsobil tím nehodu, při které zahynuli tři lidé, se ve středu u soudu hájil tím, že si nevšiml červeného výstražného světla. Na přejezd vjel, protože byly zvednuté závory. Krátce nato jej závory uvěznily a do kamionu naloženého plechy narazil ve vysoké rychlosti vlak. Řidiči, který má na svém kontě za posledních pět let 19 dopravních přestupků, hrozí až deset let za mřížemi.
Soud s polským řidičem kamionu Slawomirem Wojciechem Sondajem (vlevo)
Soud s polským řidičem kamionu Slawomirem Wojciechem Sondajem (vlevo) | Foto: ČTK

Nový Jičín - Polský řidič obžalovaný ze zavinění loňské srážky kamionu s vlakem Pendolino ve Studénce na Novojičínsku ve středu u soudu uvedl, že si nevšiml červeného výstražného světla. Na přejezd vjel, protože byly zvednuté závory. Krátce nato jej závory uvěznily a do kamionu naloženého plechy narazil ve vysoké rychlosti vlak. Tři lidé nehodu nepřežili, dvě desítky dalších utrpěly zranění.

"Neudělal jsem to schválně. Je to velká tragédie," řekl Slawomir Wojciech Sondaj, kterému hrozí až desetileté vězení. Vzápětí se začal hájit tím, že světelná signalizace nebyla synchronizovaná se závorami. Tvrdí, že když světla svítila červeně, měly být závory dole.

Podle něj závory klesají dolů v okamžiku, kdy začnou svítit červená světla. "Je to v rozporu. Jedno zabezpečovací zařízení vysílalo jinou informaci, druhé jinou. Uvedlo mě to v omyl a nemohl jsem se soustředit. Závory byly zvednuté a pro mě to znamenalo, že můžu jet," řekl.

Tato slova se nelíbila předsedovi senátu. "Neznamená, ani v Polsku to neznamená. (...) To znamená, že jste za volantem neměl co dělat," reagoval Jaromír Pšenica.

Vzápětí začal řidiči s desetiletou praxí a s 16 dopravními přestupky na kontě vysvětlovat, co podle dopravních předpisů znamená červeně svítící světlo. "Červené světlo znamená zákaz vjezdu i v Polsku i na celém světě," uvedl Pšenica.

Soudce pak uvedl, že řidič má na kontě 16 dopravních přestupků. S tím ale obžalovaný nesouhlasil. Tvrdil, že jde pouze o 16 udělených bodů. Soudce pak nechal přečíst řidičovu kartu.

Z ní vyplývá, že od roku 2011 má na svědomí celkem 19 přestupků. Většinou se jednalo o překročení rychlosti. V seznamu byly i tři nehody, které Sondaj zavinil. Přesto se Polák hájil, že byl slušný řidič. "Za celý můj život mi nikdo nesebral řidičské oprávnění," řekl. "Asi to měl někdo udělat," reagoval předseda senátu.

Strojvedoucí snížil rychlost na 140 km/h

Strojvedoucí stihl rychlost snížit na přibližně 140 kilometrů za hodinu. Řidič čelí obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle státního zástupce Aleše Boháče ohrožoval na životě nejen cestující ve vlaku, ale také osoby pohybující se v okolí kolejiště.

Soudní znalec, který zkoumal příčinu nehody, u soudu konstatoval, že viníkem nehody je jednoznačně řidič kamionu. "Pětašedesát vteřin před střetem svítilo červené světlo a řidič mohl před přejezdem zastavit. Příčinou nehody byl jednak vjezd vozu na železniční přejezd ve Studénce v době, kdy svítila červená světla. Hlavně pak jeho neopuštění před příjezdem vlaku," řekl.

Podle něj 19 vteřin před střetem, kdy začaly klesat závory, mohl řidič po proražení závor opustit přejezd a tak střetu zabránit. "Pokud by nezačal brzdit a pokračoval v jízdě i přes klesající závory, měl by dost času přejezd opustit," řekl. I po zastavení kamionu mohl alespoň zmírnit následky kolize.

Měl na to 11 vteřin. "Kdyby popojel, vlak by narazil do měkčí zadní části návěsu. Srážka by nebyla tak tragická. Tak vlak narazil do nejtvrdší části vozu." Mám na to jiný názor, řekl obžalovaný. Opět začal tvrdit, že v kolejišti zastavil, protože začaly klesat závory, Domnívá se, že tak to chtěl dotyčný, který závory ovládal.

Strojvedoucí Jan Černý utrpěl při nehodě vážná zranění. O jednu nohu přišel, druhá je nefunkční. Navíc je od pasu dolů ochrnutý a toto postižení je podle znalce s největší pravděpodobností trvalé. Vyšetřovatelům řekl, že kamion spatřil 200 metrů před střetem. "Okamžitě jsem použil rychlobrzdu, více nemám co dodat, protože si víc nepamatuji," uvedl ve výpovědi, kterou dnes soudce přečetl.

Polský řidič vezoucí plechy z Polska do Maďarska podle obžaloby na železniční přejezd vjel 22. července v době, kdy už svítila červená výstražná světla. Na kolejích jej uvěznily závory. Vlak, který do kamionu narazil, jel těsně před nehodou rychlostí okolo 160 kilometrů. Strojvedoucí stihl rychlost snížit na 140 kilometrů. Řidič čelí obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle státního zástupce Aleše Boháče ohrožoval na životě nejen cestující ve vlaku, ale také lidi v okolí kolejiště.

Hlavní líčení pokračuje 24. února. Na řadu přijdou závěrečné návrhy a vynesení rozsudku.

Rychlovlak Pendolino se srazil u Studénky na Novojičínsku s nákladním autem. Nehoda si vyžádala tři oběti a 17 zraněných. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 4 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy