Policie obvinila řidiče kamionu, který smetlo pendolino

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2015 20:25
V případě odsouzení mu hrozí až desetiletý trest. Policisté požádali, aby byl vzat do vazby.
Havárie vlaku u Studénky
Havárie vlaku u Studénky | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Policie obvinila z obecného ohrožení padesátiletého řidiče polského kamionu, který se ve středu ve Studénce na Novojičínsku srazil s vlakem Pendolino.

Policejní komisař již podal i podnět k návrhu na vzetí obviněného do vazby, řekla dnes policejní mluvčí Gabriela Holčáková. V případě odsouzení hrozí řidiči tři až deset let vězení.

Podle mluvčí státní zástupce návrh akceptoval, o vzetí obviněného do vazby rozhodne soud, dodala Holčáková. Uvedla, že policie odpoledne řidiče ještě znovu vyslýchala.

Zástupce ředitele moravskoslezské policie Radim Witta už dopoledne řekl, že řidič vypovídal. "O obsahu výpovědi nyní nechci hovořit. Neřekl bych, že je z toho zdrcený," řekl Witta. Podle něj nic nenasvědčuje tomu, že na přejezd vjel úmyslně, aby způsobil srážku kamionu s vlakem. "Právě proto jsme jednání kvalifikovali jako obecné ohrožení z nedbalosti," řekl.

Policie už dopoledne avizovala, že s největší pravděpodobností bude prostřednictvím státního zástupce u ostravského okresního soudu žádat vzetí obviněného do vazby. Jedním z důvodů je vysoká trestní sazba. "Navíc jde o cizince. Je reálné, že se bude vyhýbat trestnímu stíhání, že se bude skrývat," řekl Witta.

Dodal, že řidič na přejezd vjel v době, kdy více než 30 vteřin blikala červená světla. Před ním projelo na červenou minimálně jedno další auto. Policie také ví, že šofér v minulosti neměl na českých silnicích problémy s dodržováním předpisů. "Podle neoficiálních informací, které jsme obdrželi z polské strany, má (řidič kamionu) poměrně dost záznámů, co se týká přestupků v dopravě v Polsku," řekl Witta České televizi.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy