Policie hledá dva kamiony, jeden přerazil závoru na přejezdu

ČTK ČTK
6. 8. 2015 16:07
První kamion projel na červenou přes koleje v pátek 31. července kolem 22:00 bez komplikací, druhý jedoucí za ním v těsném závěsu už nestačil kolejiště bezpečně opustit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Česká Lípa - Kamion, který před několika dny poškodil sklápějící se železniční závory v Horní Polici na Českolipsku, nebyl jediný. Na červenou vjel těsně před ním na přejezd ještě jeden kamion. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí policie Ivana Baláková.

"Podle svědka, řidiče osobního vozidla, který před přejezdem se spuštěným signalizačním zařízením zastavil ve směru od České Lípy, přijeli od Žandova dva kamiony. V době, kdy je spatřil, byla už varovná zvuková a světelná signalizace v činnosti," uvedla Baláková.

První kamion projel na červenou přes koleje v pátek 31. července kolem 22:00 bez komplikací, druhý jedoucí za ním v těsném závěsu už nestačil kolejiště bezpečně opustit.

Pokračovali bez zastavení

"V době, kdy se jeho zadní část návěsu nacházela ještě na přejezdu, se začaly spouštět závory a jedna z nich se o návěs rozlomila. Oba šoféři kamionů po tomto nebezpečném projetí přejezdu pokračovali ve své jízdě dál bez zastavení," dodala Baláková.

Policisté se domnívají, že se oba řidiči znají a jeli po stejné trase. Policie hledá svědky, kteří by jí pomohli odhalit totožnost obou řidičů. Volat mohou na bezplatnou linku 158 nebo kontaktovat přímo českolipské dopravní policisty na telefonní číslo 724 102 940. "Veškeré poznatky k identifikaci kamionů i jejich řidičů přijme také každá služebna policie," dodala Baláková.

Podobný případ se stal toto pondělí ve Zvoleněvsi na Kladensku, kde řidič kamionu vjel na železniční přejezd v době, kdy blikala výstražná světla a byla v provozu zvuková signalizace. Spuštěné závory přerazil a ujel. Policisté muže později vypátrali, k činu se přiznal. Je podezřelý z porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Zvýšení pokut

Ministerstvo dopravy chce po nedávné nehodě na přejezdu ve Studénce, kterou nepřežili tři lidé, zvýšit pokuty za přejíždění trati v době, kdy na zabezpečovacím zařízení svítí červené světlo. Podle současného správního řádu je maximem sankce 2500 korun.

Když už řidič na zabezpečený přejezd vjede, je ale podle odborníků lepší, když závory přerazí, a nestřetne se tak s vlakem. Pokud by to ve Studénce udělal polský řidič kamionu, jeho vůz by se s vlakem Pendolino nesrazil.

 

Právě se děje

Další zprávy