Litomyšl/Praha - Další vlna dešťů a tání sněhu znovu zvedla hladiny českých toků. Nejdramatičtější situace byla v úterý večer na Loučné v Cerekvici nad Loučnou na Litomyšlsku.
Druhého povodňového stupně dosáhla nejprve jen Svratka v Dalečíně na Žďársku. Večer k nim přibyly i Loučná v Cerekvici nad Loučnou na Litomyšlsku a Libuňka v Pelešanech na Turnovsku. Loučná pak stoupla až na 3. stupeň.
Řeka stoupala velmi rychle. Ještě v 18 hodin měla jen něco přes metr, ve 22:40 to již bylo 198 cm, ve 22:50 202 cm a překročila hranici pro 3. stupeň povodňové aktivity (SPA), nastal stav ohrožení. Podle prognóz ČHMÚ se navíc její hladina má dále zvyšovat. Ve 23:30 již byla na 207 cm.
"Stav nad 200 cm. Vstupujeme do 3. stupně - stav ohrožení," hlásí místostarosta Cerekvice Jiří Storoženko. "Hasiči upozorňují na skutečnost, že stav mohl být ovlivněn dalším zvednutím stavidel u splavu k pile," pokračuje.
Vedení obce má řeku skvěle přečtenou. Jejich odhad, že tento stav nastane ve 23 hodin se vyplnil takřka na minutu.
Hasiči otevřeli stavidlo u splavu. Voda byla ve školce
Podle informací míststarosty obce hasiči ve 22:45 otevřeli prostřední velké stavidlo u splavu zhruba o 30 cm. Čerpadla v tu dobu odčerpávaly vodu z mateřské školy.
Více vody než nyní tu bylo naposledy před šesti lety. 29. března 2006 tu hladina dosáhla 289 cm.
Z obce přicházely po 22. hodině i pozitivní zprávy. V lokalitě měly ustat srážky a hladina přítoku Valovky klesla o 5 cm.
O půlnoci vyhlášem stav ohrožení na Svratce
V úterý pozdě večer stále stoupala také Svratka v Dalečíně na Žďársku, do třetího stupně jí ve 23:30 chybělo jen 11 cm. Situaci tu komplikovala masa ledových ker, kterou je koryto řeky napěchováno. Po půlnoci se černé prognózy naplnily a i zde byl vyhlášen 3. povodňový stupeň, stav ohrožení.
Svratka v Dalečíně stoupla až na třetí stupeň povodňové aktivity už i v sobotu odpoledne. Na druhém stupni se pak držela od nedělního do pondělního rána.
Situaci zde komplikovala masa ledových ker v korytě řeky.
Ve Svratce museli v pondělí odstřelovat led, podívejte se:
Co dělat při stavu ohrožení
Stav ohrožení vyhlašuje příslušný povodňový orgán při bezprostředním nebezpečí a vzniku větších škod, ohrožení majetku a životů v zaplaveném území, podle plánů se zpravidla realizují technická opatření, vyprošťovací a záchranné práce.
Obyvatelé území, kde byl vyhlášen 3. SPA, by podle rad hasičů měli mít vytipovanéi bezpečné místo, které nebude zaplaveno vodou, informovat se o místě a způsobu evakuace, připravit si materiál na utěsnění nízko položených dveří a oken, například pytle s pískem, fólie, desky, ucpávky kanalizace. Měli by dále zajistit, aby neupevněný materiál a další překážky nebránily volnému průtoku vody.
Hlavně by pak měli být v pohotovosti, trvale sledovat předpovědi počasí, celostátní i místní sdělovací prostředky a řídit se pokyny povodňových orgánů, policie a záchranářů.
Pohotovost v Libereckém a Ústeckém kraji
Některé toky jsou zatím na prvním stupni povodňové aktivity. Ten má Cidlina v Jičíně, Želivka v Souticích, Kamenice v Hřensku, Lužická Nisa v Liberci, Mandava ve Varnsdorfu a Bečva v Teplicích nad Bečvou.
Tající sníh a déšť zvednou v nadcházejících dnech hladiny řek v Česku. Vysoký stupeň nebezpečí hrozí podle meteorologů v Ústeckém a Libereckém kraji, kde vyhlásili povodňovou pohotovost.
Povodňová bdělost, která představuje nízký stupeň nebezpečí, platí pro Jihočeský, Královéhradecký, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a Vysočinu a nově i pro Pardubický kraj. Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí od dnešních 22:00 do čtvrtečního poledne.
"Kolem tlakové výše nad západní Evropou k nám bude proudit teplý vzduch od severozápadu. V důsledku aktuálního oteplení, odtávání sněhové pokrývky a srážek spadlých během úterního odpoledne pokračují vzestupy vodních toků. Během úterního večera se zrychlily vzestupy hladin některých přítoků středního Labe v Pardubickém kraji a byly dosaženy i SPA (Loučná, Novohradka). Naopak v Libereckém kraji se vzestupy hladin zastavily nebo zpomalily a dosažení 3.SPA není pravděpodobné," aktualizovali v úterý večer svoji výstrahu meteorologové.
Nejvýraznější vzestupy hladin s možnosti překročení druhého stupně povodňové aktivity předpokládají na Smědé, Lužické Nise, Mandavě a Ploučnici. První stupně povodňové aktivity jen s ojedinělou možností dosažení druhého stupně povodňové aktivity předpokládají na tocích odvodňujících Orlické hory, Jeseníky, Novohradské hory a Vysočinu (zejméa povodí Lužnice a Jihlavy).
Současně ČHMÚ upozornil i na to, že situaci na většině řek mohou stále komplikovat hromadící se ledové kry.