reklama
 
 

Zabil jsem ho v afektu, pokusil se mě políbit, hájil se muž u soudu. Dostal 25 let ve vězení

Aktualizováno 10. 5. 2016 14:10
Pětadvacet let za mřížemi si podle rozhodnutí krajského soudu odsedí jednapadesátiletý František Fejfara. Ten loni zavraždil muže v invalidním důchodu, kterého okradl o 4800 korun a majetek v hodnotě 12 tisíc korun. Fejfar se k vraždě přiznal, odmítá ale, že by ji připravoval. Tvrdil, že jednal v afektu poté, co se ho pokusil jeho známý políbit.

Liberec - Krajský soud v Liberci potrestal jednapadesátiletého Františka Fejfara za vraždu známého výjimečným trestem 25 let vězení. Jde o trest souhrnný, neboť nedávno byl Fejfar odsouzen na deset měsíců za neplacení alimentů a úterním rozsudkem se tento trest ruší.

Podle obžaloby šedesátiletého muže loni v květnu ubodal 11 ranami v jeho bytě v Liberci-Vratislavicích. Zavražděný muž byl v částečném invalidním důchodu.

"Nestává se zas tak často, aby si obžalovaný vše naplánoval. Přišel, oběti bez jakékoliv možnosti se bránit zasadil 11 bodných ran. Navíc poškozenému, se kterým se znal a který měl k němu důvěru. Pak se neštítil ho okrást a navíc, co nás nejvíc šokovalo, že se na místo (činu) vrátil a odnesl další věci. A neváhal se převléct do jeho oděvu (zavražděného)," řekla novinářům po vynesení rozsudku soudkyně Eva Drahotová. Ta se případy vražd v Liberci zabývá 14 let, výjimečný trest udělila počtvrté.

Trest by si měl Fejfar odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce i obhajoba si nechali lhůtu na rozmyšlenou. Rodina zavražděného požadovala po obžalovaném přes čtyři miliony korun jako nemajetkovou újmu, senát je ale odkázal na občanskoprávní soud. Fejfar by ale měl podle rozhodnutí zaplatit skoro 36 tisíc korun VZP a za náklady spojené s pohřbem své oběti.

Chtěl bych se omluvit všem pozůstalým, mrzí mě to

Motivem činu byl podle obžaloby majetkový prospěch. Po vraždě vzal Fejfar své oběti 4800 korun v hotovosti a z bytu si odnesl věci za více než 12 tisíc korun - televizor, notebook, prášek na praní či maso z mrazáku. Do bytu oběti se Fejfar vrátil ještě jednou pro počítačovou myš a nabíječku.

Fejfar se k vraždě přiznal, odmítá ale, že by ji připravoval. "Chtěl bych se omluvit všem pozůstalým, mrzí mě to," řekl. Podle jeho verze loni 12. května zpanikařil, když se ho pokusil jeho známý políbit. O sobě tvrdil, že je heterosexuál a nevěděl nic o údajné homosexualitě svého známého. V reakci na polibek prý vzal nůž ležící na kuchyňské lince a bodal. Rány směřovaly na hlavu, hrudník, břicho, záda i ruce.

Soud ale jeho verzi neuvěřil, podle důkazů čin plánoval dopředu. Státní zástupce Radim Kadlček ve své závěrečné řeči uvedl, že si vražedný nástroj, kuchyňský nůž s devíticentimetrovou čepelí, přinesl ze svého domova. Kadlček upozornil také na to, že několik dnů před vraždou Fejfar říkal své družce, že přinese od kamaráda televizi a červený notebook.

Podle Kadlčka k činu Fejfara nemohl vyprovokovat ani polibek od jeho známého. Poukázal na to, že obžalovaný si minimálně třikrát podal inzerát, kdy hledal muže pro vztah. Podle znalců je Fejfar bisexuál s převládající heterosexualitou. Zároveň trpí smíšenou poruchu osobnosti, je emočně oploštělý a snaží se prezentovat v lepším světle, než je skutečnost. Podle Kadlčka se s tím shodují i výpovědi bývalých družek Fejfara. Ženy uvedly, že kradl a soustavně lhal. V minulosti byl Fejfar desetkrát trestán za majetkovou trestnou činnost a neplacení výživného.

autor: ČTK | 10. 5. 2016 12:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Liberecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama