Nejdřív s ním pili, pak ho zavraždili. Za ubití bezdomovce soud muže potrestal 8 až 15 lety vězení

ČTK ČTK
28. 4. 2016 12:20
Tři muže poslal soud do vězení za brutální vraždu bezdomovce, která se stala loni v srpnu v Rakovníku. Dva hlavní pachatelé si odpykají ve vězení 15 a 13 let. Další muž, který se na útoku podílel, osm let. Pachatelé se nejdříve s obětí opili a pak se pohádali. Poté pětapadesátiletého muže napadli údery a kopy do hlavy a těla, pak ho opakovaně bodali do oblasti hrudníku a břicha. Oběť současně škrtili nebo po tělu dupali. Muži čin nepopírali, ale popisovali jej odlišně.
Osm až patnáct let vězení si odsedí muži za ubití bezdomovce. (Ilustrační foto)
Osm až patnáct let vězení si odsedí muži za ubití bezdomovce. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Za brutální vraždu bezdomovce v Rakovníku dostali dva hlavní pachatelé 15 a 13 let vězení. Podle obžaloby muže umlátili, ukopali a ubodali. Další muž, který se na útoku podílel, dostal osm let vězení. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze, který zároveň zprostil obžaloby čtvrtého pachatele. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Případ se stal loni 18. srpna nedaleko nástupiště na rakovnickém nádraží. Tělo poblíž drážní budovy objevil kolemjdoucí o několik dní později. Obžalovaní Jiří Pelc, David Zelenka, Petr Vitouš a Jiří Bureš se podle obžaloby se svojí obětí opili. Podle obžaloby se pak pohádali kvůli přítelkyni poškozeného.

Pětapadesátiletého muže napadli údery a kopy do hlavy a těla, pak ho opakovaně bodali do oblasti hrudníku a břicha. Oběť současně škrtili nebo po tělu dupali. Obžaloba zdůraznila, že napadání trvalo několik desítek minut, při kterých oběť musela trpět v bolestech a uvědomovala si bezvýchodnost situace. Hlavní příčinou smrti bylo to, že muž vykrvácel.

Za hlavní pachatele, kteří muže ubili a ubodali, soud označil Zelenku a Bureše. Soud jim za vraždu vyměřil 15 a 13 let ve vězení. Osm let dostal Vitouš za pokus o vraždu. Jeho jednání podle soudu spočívalo v tom, že oběť škrtil tkaninou v době, kdy byla mrtvá. Sám se k tomu přiznal. "Jiné násilí jsme neprokázali," uvedla předsedkyně trestního senátu Alexandra Chrdleová.

Pelc byl zproštěn obžaloby na základě zásady, kdy se při pochybnostech rozhoduje ve prospěch obžalovaného. "Většina obžalovaných při výpovědích uvedla, že nic neudělal," podotkla Chrdleová. Muž byl hned propuštěn z vazby.

Muži čin nepopírali, ale popisovali jej odlišně. "Věřit se skutečně nedá ani jednomu z obžalovaných. Jejich výpovědi jsou nepřesvědčivé a nevěrohodné," řekla Chrdleová. Dodala, že své výpovědi několikrát měnili. Soudu proto pro rozhodnutí v případu pomohly zejména znalecké posudky.

Státní zástupce Zbyněk Vondra pro všechny obžalované navrhoval tresty, které přesahovaly 15 let vězení. Podle jeho názoru totiž spáchali zvlášť trýznivou vraždu, u níž hrozí i výjimečný trest nad hranicí 20 let vězení. Podle soudu ale tato právní kvalifikace nebyla přiléhavá a verdikt byl posouzen podle mírnějšího paragrafu. Neprokázalo se totiž například, že vražda trvala "delší dobu".

 

Právě se děje

před 42 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy