Nejdřív s ním pili, pak ho zavraždili. Za ubití bezdomovce soud muže potrestal 8 až 15 lety vězení

ČTK ČTK
28. 4. 2016 12:20
Tři muže poslal soud do vězení za brutální vraždu bezdomovce, která se stala loni v srpnu v Rakovníku. Dva hlavní pachatelé si odpykají ve vězení 15 a 13 let. Další muž, který se na útoku podílel, osm let. Pachatelé se nejdříve s obětí opili a pak se pohádali. Poté pětapadesátiletého muže napadli údery a kopy do hlavy a těla, pak ho opakovaně bodali do oblasti hrudníku a břicha. Oběť současně škrtili nebo po tělu dupali. Muži čin nepopírali, ale popisovali jej odlišně.
Osm až patnáct let vězení si odsedí muži za ubití bezdomovce. (Ilustrační foto)
Osm až patnáct let vězení si odsedí muži za ubití bezdomovce. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Za brutální vraždu bezdomovce v Rakovníku dostali dva hlavní pachatelé 15 a 13 let vězení. Podle obžaloby muže umlátili, ukopali a ubodali. Další muž, který se na útoku podílel, dostal osm let vězení. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze, který zároveň zprostil obžaloby čtvrtého pachatele. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Případ se stal loni 18. srpna nedaleko nástupiště na rakovnickém nádraží. Tělo poblíž drážní budovy objevil kolemjdoucí o několik dní později. Obžalovaní Jiří Pelc, David Zelenka, Petr Vitouš a Jiří Bureš se podle obžaloby se svojí obětí opili. Podle obžaloby se pak pohádali kvůli přítelkyni poškozeného.

Pětapadesátiletého muže napadli údery a kopy do hlavy a těla, pak ho opakovaně bodali do oblasti hrudníku a břicha. Oběť současně škrtili nebo po tělu dupali. Obžaloba zdůraznila, že napadání trvalo několik desítek minut, při kterých oběť musela trpět v bolestech a uvědomovala si bezvýchodnost situace. Hlavní příčinou smrti bylo to, že muž vykrvácel.

Za hlavní pachatele, kteří muže ubili a ubodali, soud označil Zelenku a Bureše. Soud jim za vraždu vyměřil 15 a 13 let ve vězení. Osm let dostal Vitouš za pokus o vraždu. Jeho jednání podle soudu spočívalo v tom, že oběť škrtil tkaninou v době, kdy byla mrtvá. Sám se k tomu přiznal. "Jiné násilí jsme neprokázali," uvedla předsedkyně trestního senátu Alexandra Chrdleová.

Pelc byl zproštěn obžaloby na základě zásady, kdy se při pochybnostech rozhoduje ve prospěch obžalovaného. "Většina obžalovaných při výpovědích uvedla, že nic neudělal," podotkla Chrdleová. Muž byl hned propuštěn z vazby.

Muži čin nepopírali, ale popisovali jej odlišně. "Věřit se skutečně nedá ani jednomu z obžalovaných. Jejich výpovědi jsou nepřesvědčivé a nevěrohodné," řekla Chrdleová. Dodala, že své výpovědi několikrát měnili. Soudu proto pro rozhodnutí v případu pomohly zejména znalecké posudky.

Státní zástupce Zbyněk Vondra pro všechny obžalované navrhoval tresty, které přesahovaly 15 let vězení. Podle jeho názoru totiž spáchali zvlášť trýznivou vraždu, u níž hrozí i výjimečný trest nad hranicí 20 let vězení. Podle soudu ale tato právní kvalifikace nebyla přiléhavá a verdikt byl posouzen podle mírnějšího paragrafu. Neprokázalo se totiž například, že vražda trvala "delší dobu".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy