Semily - Semilská komunistická mozaika se srpem, kladivem a rudou hvězdou není podle policie propagací komunismu, a tedy ani trestným činem.
Odezva na kontroverzní rozhodnutí na sebe nenechala dlouho čekat. Dva aktivisté z Prahy v pátek přímo pod mozaikou rozvinuli na protest transparent s hákovým křížem. Nelíbí se jim, že podle policie je rudá pěticípá hvězda, která je považována za symbol komunismu, tradiční symbol svobody.
"Je naprosto v pořádku, že ten symbol tady zůstane i s tím citátem," řekl Ivan Brezina, který do Semil s transparentem přijel. Za zrůdné ale považuje právě označení rudé hvězdy za symbol svobody 20 let po pádu komunismu.
Je to starý budhistický symbol, řekl aktivista
Proto měl na transparentu hákový kříž, který je v Evropě spojován s nacismem. "Ve skutečnosti je to 5000 let starý budhistický symbol a je to symbol naprosto pozitivní," řekl Brezina.
Transparentem chtěli upozornit na rozdílnost ve vnímání komunistických a nacistických symbolů v Česku. Zatímco totalitní mozaika totiž podle policie není propagací komunismu, oba aktivisté za transparent se svastikou skončili na policii.
Policie se mozaikou se srpem, kladivem a pěticípou hvězdou zabývala na základě trestního oznámení, které podal loni v prosinci Tomáš Trojan. Neshledala ale porušení zákona. Píše to tom Mladá fronta Dnes.
Symbol srpu a kladiva podle ní vyjadřuje zcela obecně spojení dělníků a rolníků v boji proti nadvládě kapitálu, hvězda pak je symbolem svobody.
Totalitní mozaika doplněná vysvětlujícím citátem tak dál zůstane dominantou průčelí jednoho z domů na semilském Riegerově náměstí.
Rudá hvězda symbol svobody? Úchylné, říká Trojan
"To vysvětlení je hodně obecné, přijde mi to jako trošku alibistická záležitost. Tvrzení, že rudá hvězda je symbol svobody, mi přišlo jako úchylné," řekl k tomu deníku Trojan.
Za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, kam se řadí nacismus i komunismus, hrozí podle trestního zákona trest od jednoho do pěti let vězení.
Podle policie neexistuje seznam symbolů, jejichž používání by bylo automaticky trestné. "Myslím, že je špatný zákon. Každopádně jako občan mohu říct, že mozaika je ošklivá a nehodí se tam. Kazí na náměstí atmosféru," tvrdí Trojan.
Mozaika o rozměrech čtyři krát čtyři metry vznikla v 70. letech minulého století a jako propagace komunismu sloužila do roku 1990. Pak ji zakryl reklamní panel.
Kdo nezná svoji minulost
Před třemi lety po sundání reklamy opět vykoukla na náměstí. Od té doby až do konce října loňského roku se v Semilech živě diskutovalo o tom, co s totalitním pozůstatkem dál.
Zastupitelé se nakonec rozhodli mozaiku na návrh starosty Jana Farského doplnit citátem George Santayana "Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat" a zanechat ji jako památník totality.
Starosta Farský věc nechce příliš komentovat. "Jen je mi líto zbytečně vynaložené práce policie a peněz daňových poplatníků ve věci, která byla od počátku jasná, tedy zbytečná," řekl starosta a poslanec.