Liberec ve svých domech vybuduje 57 sociálních bytů. Bude to stát 43 milionů, většinu zaplatí unie

ČTK ČTK
21. 2. 2018 21:04
Byty budou určeny pro rodiny s nízkými příjmy a lidi v bytové nouzi. Většinu nákladů chce Liberec zaplatit z evropské dotace, podíl města by měl být deset procent.
Liberecký magistrát (ilustrační foto).
Liberecký magistrát (ilustrační foto). | Foto: Portál statutárního města Liberec

Liberec - Liberec připravuje kompletní přestavbu šesti svých bytových domů. Za více než 43 milionů korun v nich chce letos vytvořit 57 sociálních bytů pro rodiny s nízkými příjmy a lidi v bytové nouzi. Informoval o tom dnes mluvčí města Jan Král.

Většinu nákladů chce Liberec zaplatit z evropské dotace, podíl města by měl být deset procent.

"Předpokládáme, že všech 57 nových sociálních bytů bude k dispozici do konce letošního roku," uvedl náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Rada města nyní schválila podání žádosti o dotace na rekonstrukci prvních tří domů - v ulicích Milady Horákové, Proboštská a Žitavská. "Přestavbou vyhovujících nebytových prostor a bytů o velké podlahové ploše, které budou při rekonstrukci rozděleny na byty dva, vznikne celkem 30 nových sociálních bytů se základním vybavením," uvedl Král. O evropskou dotaci pro další tři domy, s nimiž projekt počítá, město požádá v březnu.

Jde o projekt zařazený do Integrovaného plánu rozvoje území Liberec - Jablonec nad Nisou (IPRÚ). Výsledkem by mělo být 100 nových sociálních bytů v Liberci. Další vhodné prostory ale město nemá, zbývající byty chce proto radnice postavit nebo odkoupit. Radnice předpokládá, že celkové náklady na projekt budou kolem 155 milionů korun.

Stotisícový Liberec má k dispozici zhruba 1200 bytů, drtivá většina z nich je ale obsazená. "Potřebujeme kapacitu rozšiřovat. Naše bytová politika je spíše pasivní, nemáme žádný prázdný byt a obsazujeme jen to, co se uvolní," řekl již dříve ČTK náměstek pro sociální oblast Ivan Langr (býv. Změna pro Liberec). Při přidělování městských bytů mají přednost nízkopříjmové rodiny s dětmi, lidé žijící v nevyhovujících podmínkách, ohrožení sociálním vyloučením nebo se zdravotním handicapem. Za uplynulé dva roky podle Langra získalo městský byt kolem 400 lidí, kteří by na komerčním trhu neuspěli.

 

Právě se děje

Další zprávy