Policie obvinila kvůli libereckému MS bývalého rektora

Martina Machová Martina Machová
16. 9. 2010 13:30
Vojtěch Konopa měl podle policie ještě s jedním mužem pochybit při veřejných zakázkách
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Bývalý rektor Technické univerzity v Liberci Vojtěch Konopa byl policií obviněn v kauze mistrovství světa v klasickém lyžování.

Online deníku Aktuálně.cz to potvrdil sám Konopa, který na univerzitě stále pracuje.

Podle policie se měl ještě s jedním mužem dopustit pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, když zadali bez výběrového řízení dodatečné práce na rekonstrukci vysokoškolských kolejí.

Tím druhým mužem je podle informací Aktuálně.cz jednatel společnosti Investing CZ Josef Nadrchal. Sám ovšem obvinění nechtěl potvrdit. "Žádné obvinění mi sděleno nebylo," jen uvedl.

Oba muži měli bez soutěžě přihrát tendr stavební společnosti Syner, známé z takzvané "karlovarské losovačky", o které se díky vazbám na politiky z ODS mluví jako o symbolu klientelismu.

"Oba si měli být z předchozích jednání a svých zkušeností vědomi, že tento typ zadávacího řízení s jediným uchazečem není možné - z hlediska podmínek uvedeného zákona - použít," odůvodnila policie své rozhodnutí.

"Přitom právě na základě takto vypsaného řízení byl osloven jediný uchazeč a s tímto uchazečem byl uzavřen dodatek ke smlouvě o dílo," pokračují kriminalisté.

Škoda, kterou mají mít podle policistů na svědomí, činí 3 miliony korun. Celková výše inkriminované zakázky činila 24, 2 milionů korun.

Konopa považuje obvinění za nesmyslné.

"Podepsal jsem smlouvu o dílo na základě doporučení výběrové komise. Byl jsem vedený snahou, aby se stavba nezpozdila a aby se reálně dala dodělat. Přitom jsem zřejmě porušil nějaké předpisy, ale já nevím jaké. Musím se poradit s právníkem," řekl Aktuálně.cz bývalý rektor.

Na podivné machinace při výběrových řízení zadávaných městem Libercem a Technickou univerzitou v Liberci upozornil v únoru 2009 Nejvyšší kontrolní úřad. Ten také podal v několika případech v souvislosti se svými zjištěními trestní oznámení.

Vedle peněz, které šly na rekonstrukci sportovišť, vysokoškolských kolejí a další infrastruktury, stát poslal miliony i samotným organizátorům v čele s Kateřinou Neumannovou. Těmi se ale prověrka NKÚ nezabývala a slavné sportovkyni tak zatím žádné vyšetřování nehrozí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy