Policie obvinila kvůli libereckému MS bývalého rektora

Martina Machová Martina Machová
16. 9. 2010 13:30
Vojtěch Konopa měl podle policie ještě s jedním mužem pochybit při veřejných zakázkách
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Bývalý rektor Technické univerzity v Liberci Vojtěch Konopa byl policií obviněn v kauze mistrovství světa v klasickém lyžování.

Online deníku Aktuálně.cz to potvrdil sám Konopa, který na univerzitě stále pracuje.

Podle policie se měl ještě s jedním mužem dopustit pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, když zadali bez výběrového řízení dodatečné práce na rekonstrukci vysokoškolských kolejí.

Tím druhým mužem je podle informací Aktuálně.cz jednatel společnosti Investing CZ Josef Nadrchal. Sám ovšem obvinění nechtěl potvrdit. "Žádné obvinění mi sděleno nebylo," jen uvedl.

Oba muži měli bez soutěžě přihrát tendr stavební společnosti Syner, známé z takzvané "karlovarské losovačky", o které se díky vazbám na politiky z ODS mluví jako o symbolu klientelismu.

"Oba si měli být z předchozích jednání a svých zkušeností vědomi, že tento typ zadávacího řízení s jediným uchazečem není možné - z hlediska podmínek uvedeného zákona - použít," odůvodnila policie své rozhodnutí.

"Přitom právě na základě takto vypsaného řízení byl osloven jediný uchazeč a s tímto uchazečem byl uzavřen dodatek ke smlouvě o dílo," pokračují kriminalisté.

Škoda, kterou mají mít podle policistů na svědomí, činí 3 miliony korun. Celková výše inkriminované zakázky činila 24, 2 milionů korun.

Konopa považuje obvinění za nesmyslné.

"Podepsal jsem smlouvu o dílo na základě doporučení výběrové komise. Byl jsem vedený snahou, aby se stavba nezpozdila a aby se reálně dala dodělat. Přitom jsem zřejmě porušil nějaké předpisy, ale já nevím jaké. Musím se poradit s právníkem," řekl Aktuálně.cz bývalý rektor.

Na podivné machinace při výběrových řízení zadávaných městem Libercem a Technickou univerzitou v Liberci upozornil v únoru 2009 Nejvyšší kontrolní úřad. Ten také podal v několika případech v souvislosti se svými zjištěními trestní oznámení.

Vedle peněz, které šly na rekonstrukci sportovišť, vysokoškolských kolejí a další infrastruktury, stát poslal miliony i samotným organizátorům v čele s Kateřinou Neumannovou. Těmi se ale prověrka NKÚ nezabývala a slavné sportovkyni tak zatím žádné vyšetřování nehrozí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy