Státní zástupce obžaloval za MS v Liberci dva lidi

ČTK ČTK
23. 3. 2011 12:04
Jde o bývalého rektora univerzity Vojtěcha Konopu a podnikatele Josefa Nadrchala
Bývalý rektor Technické univerzity Vojtěch Konopa
Bývalý rektor Technické univerzity Vojtěch Konopa | Foto: Archiv Technické univerzity v Liberci

Liberec - Státní zástupce v pondělí obžaloval dva muže v souvislosti s předloňským libereckým mistrovstvím světa v klasickém lyžování. Jde o bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopu a podnikatele Josefa Nadrchala.

"Čelí obžalobě z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě," uvedl mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín. Oběma mužům hrozí v případě uznání viny vězení od dvou do osmi let. Sporná zakázka souvisí s rekonstrukcí areálu vysokoškolských kolejí.

Bývalý rektor Technické univerzity v Liberci a jednatel soukromé firmy, která pro univerzitu zajišťovala investorsko-inženýrskou činnost včetně realizace výběrových řízení, čelí obžalobě za to, že zadali dodatečnou zakázku na dodávku nábytku v hodnotě zhruba 24,3 milionu korun bez žádné soutěže vítězi původní zakázky.

"Dle názoru obžaloby tímto jednáním obvinění úmyslně vyloučili ostatní možné soutěžitele," řekl Hořín. Oslovená firma tím získala prospěch bezmála tři miliony korun. Hořín uvedl, že jde o jednu z kauz, která vyplynula z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, který se zabýval využitím státní dotace při rekonstrukci areálu kolejí.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů korun.

Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za 112 milionů korun bez penále. K největším věřitelům patří zřejmě liberecký dopravní podnik, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při šampionátu.

 

Právě se děje

Další zprávy