Hradec Králové - Proti těžbě břidlicových plynů je v Královéhradeckém kraji 61 procent obyvatel.
Necelých 30 procent lidí s těžbou souhlasí. Vyplývá to z průzkumu agentur STEM/MARK a SC&C pro Českou televizi (ČT) v rámci jejího předvolebního výzkumu.
O možnost průzkumu těžby plynů na Trutnovsku a Náchodsku usiluje těžařská společnost Basgas Energia Czech. Proti těžbě vystupují města a obce.
Podle výzkumných agentur lidé těžbu odmítají i v případě, že by přinesla nová pracovní místa. Stanovisko respondentů souvisí především s věkem.
"Zatímco nejmladší lidé do 29 let vyjadřují souhlas téměř v polovině případů, občané od 30 let výše s těžbou souhlasí zhruba ve čtvrtině případů," uvedly agentury.
Výrazný nesouhlas je podle nich patrný především v okrese Náchod, kde těžaři plánovali průzkumné vrty. V ostatních okresech výrazné rozdíly od průměru nejsou.
Předvolební téma
Možná těžba plynů z břidlic se stala i jedním z předvolebních témat v hradeckém kraji. Lídři všech větších politických stran plány těžařů odmítají. Negativní postoj k těžbě takzvaným hydraulickým štěpením politici vyjádřili i v úterní debatě České televize.
"Jsem pro zákaz, je potřeba, aby těžba byla zrušena," řekl hejtman a lídr kandidátky ČSSD Lubomír Franc. Lídr ODS Miloslav Plass se přiklonil k postoji ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS).
Chalupa na začátku září navrhl nepovolovat průzkumy pro těžbu břidlicového plynu v Česku, a to do 30. června 2014. Do té doby by se podle něj měly upravit zákony tak, aby obsahovaly jasná pravidla pro používání současných průzkumných technologií.
Návrh moratoria dostane zřejmě v říjnu ke schválení vláda. Senátoři už také připravili novelu, která by těžbu plynu z břidlic zakázala, horní komora by ji měla projednávat pro krajských volbách.