Památkáři chtějí po majiteli obnovu shořelé Petrovky

ČTK ČTK
9. 8. 2011 18:19
Podle nich je stavba památkově chráněná i po vyhoření
Majitel se jednání o obnově nebrání.
Majitel se jednání o obnově nebrání. | Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Špindlerův Mlýn - Památkáři budou po společnosti Snowy Chalet požadovat, aby na hřebenech Krkonoš na místě vyhořelé Petrovy boudy vznikla replika původního objektu.

Jednatel společnosti Karel Janda řekl, že pro firmu je prioritou zajistit místo požáru. S památkáři je připravený jednat.

"Pro nás by bylo nejpřijatelnější, kdyby majitel obnovil na základech, které zůstaly, původní objekt, který by doplnil částmi původního interiéru, které se podařilo zachovat ve skladech," řekl ředitel josefovského územního odborného pracoviště Národního památkového úřadu (NPÚ) Oldřich Pešek.

Podle něj Petrova bouda zůstává i po požáru nadále památkově chráněná. "Stále jsou tam hodnoty, které je nutné chránit, například místo, umístění objektu a dispozice," řekl. Chata vyhořela v pondělí 1. srpna.

Replika. Ale z jaké doby?

Karel Janda řekl, že v nejbližší době by se na místě požáru měl uskutečnit oficiální kontrolní den se zástupci veškerých dotčených orgánů, včetně Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a památkářů. V úterý se na místě sešel se zástupci špindlerovské radnice.

"Nyní je pro nás prioritou úklid požářiště a zajištění kamenných zbytků stavby. Začali jsme s oplocováním celého komplexu, které je již ze tří čtvrtin dokončené," řekl Janda.

O požadavku památkářů na vybudování repliky Petrovy boudy Janda ví podle svých slov pouze z médií. "Petrova bouda byla postavena v roce 1811, několikrát měnila svou podobu a prošla vývojem. Proto je nutné říct jakou repliku, ale jednáním se rozhodně nebráníme," řekl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy