Petrovu boudu zničil požár. Útočil žhář, tvrdí hasiči

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 8. 2011 18:01
Všechny tři budovy krkonošské kulturní památky požár zcela zničil
Požár Petrovy boudy.
Požár Petrovy boudy. | Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Špindlerův Mlýn - Jednu z historicky nejcennějších staveb v Krkonoších, 200 let starou Petrovu boudu, zcela zničil požár. Podle prvotního vyšetřování hasičů oheň někdo úmyslně založil.

Požár zničil všechny tři budovy komplexu, hasiči nyní nechávají oheň pod kontrolou dohořet.

"Příčinou vzniku požáru bylo zřejmě úmyslné zapálení.  "V úterý dopoledne se na místo vrátí policejní a hasičský vyšetřovatel a také kriminalisté se speciálně vycvičenými psy na vyhledávání hořlavých látek," uvedla mluvčí hasičů Martina Žahourková.

Unikátní stavba, která je zapsaná na seznamu kulturních památek, byla v posledních letech uzavřená. Hasiči na místě zasahovali u malého požáru před necelými dvěma týdny.

"Z bývalého rekreačního objektu zůstala pouze část obvodových stěn a podařilo se zachránit trafostanici, na kterou je napojeno několik dalších provozovaných objektů," uvedla mluvčí.

Objekt nebyl pojištěný

Jednatel společnosti Snowy Chalet, která objekt vlastní, Karel Janda řekl, že objekt nebyl pojištěný. "Objekt měl po majetkové stránce už nulovou hodnotu, jeho hodnota byla především historická," řekl Janda.

Podle něj nyní musí firma vymyslet nový plán, jak postavit Petrovu boudu na nohy. "Původně jsme předpokládali rekonstrukci dvou ze tří objektů Petrovy boudy, nyní je předčasné hovořit o tom, co bude dál. Musíme především zajistit požářiště," řekl Janda.

Dřevěná stavba je zapsaná na seznam kulturních památek, ale od roku 2008 je opuštěná a chátrá. Hořelo v ní už na konci července.

Hasiči se o požáru dozvěděli v pondělí ráno. První jednotka se na těžko dostupné místo dostala kolem deváté hodiny. Při příjezdu jednotek na hřebeny byly požárem zcela zasaženy dvě ze tří budov. Třetí byla značně poškozená a ještě v pondělí odpoledne z ní podle očitých svědků šlehaly plameny a na místě zůstávaly desítky hasičů.

Podle hasičů začalo hořet mnohem dříve, jeho odhalení ale zkomplikovala hustá mlha, která na hřebenech Krkonoš panuje.

"U místa požáru a také u Jelení boudy zřídili hasiči čerpací stanoviště pro doplňování vody do cisteren," uvedla mluvčí.

Nová stavba správě parku nevadí

Mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný připomněl, že Petrova bouda je jednou z nejstarších horských bud na hřebenech Krkonoš. "Správa KRNAP po několik posledních let s jistým znepokojením sledovala, jak objekt mění majitele a jaký bude její další osud," řekl Drahný.

Petrova bouda.
Petrova bouda. | Foto: Jan Langer

Podle něj by Správa KRNAP nekladla zásadní zákazy, pokud by se majitel rozhodl na místě postavit nový objekt v podobném objemu a dimenzích, jako byla původní stavba. "Uvidíme, s čím případně přijde, ale výrazně předimenzovaný objekt bychom na tomto místě nepovolili," řekl Drahný.

Znalec Krkonoš a krajinný ekolog Pavel Klimeš doplnil, že Petrova bouda byla výjimečná tím, že šlo o první zástupkyni moderní architektury na hřebenech Krkonoš. "Ten dům měl z hlediska vývoje architektury zcela zásadní význam, poprvé byly v Krkonoších například použité prvky, jako je rovná střecha či vysoká okna," řekl Klimeš.

Dvě století stará památka

Petrova bouda, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, je od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

Hasiči museli k opuštěné boudě vyjet i 21. července. Stavební dělníci, kteří tam přišli, zjistili, že v kuchyni hořelo dřevěné obložení a trám. Oheň sice sami uhasili vodou, ale měli obavy, aby se nešířil dál. Zasahující jednotky požár dohasily.

První boudu na místě dnešní Petrovky postavil v roce 1811 Johann Pittermann, podle jehož zkomoleného příjmení se dodnes bouda jmenuje.

Následující majitel Vinzenz Zinecker ji o pětasedmdesát let později přestavěl na hotel s plochou zatravněnou střechou, proskleným balkonem a verandou. Fasádu ozdobil do vzorů vyskládaných dvoubarevnou břidlicí.

 

Právě se děje

Další zprávy