Ve zničené Petrově boudě našla policie stopy hořlaviny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 8. 2011 17:40
Legendární stavba vyhořela v pondělí. Teprve ve čtvrtek situace umožnila ohledání trosek
Z chráněné památky zbyly jen obvodové zdi.
Z chráněné památky zbyly jen obvodové zdi. | Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Trutnov - Při ohledání sutin shořelé Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš označil policejní pes čtyři místa, kde by mohly být chemické látky.

Z označených míst policejní technici zajistili ohořelou suť, která bude zaslána k provedení chemické expertizy, informoval mluvčí trutnovské policie Udo Ertner.

Potvrzují se tak původní spekulace, že objekt někdo zapálil úmyslně.

"Expertiza, kterou provedou policejní specialisté, by měla potvrdit či vyloučit přítomnost chemických látek v odeslaných vzorcích. V následujících dnech a týdnech budou policisté zjišťovat, jak a proč k uvedenému požáru došlo," uvedl Ertner.

Majitelům hrozila pokuta

Podle zjištění serveru IHNED.cz měli majitelé už jen dva měsíce na to, aby historickou památku opravili. V opačném případě jim hrozila pokuta dva miliony korun.

Lhůtu určili památkáři z Vrchlabí.

"Dospěli jsme k názoru, že stavba už  je v ohrožení a zahájili jsme s majitelem, tedy s firmou Snowy Chalet, správní řízení. Nařídili jsme jednateli firmy, že Petrovu boudu musí zabezpečit proti vlhkosti a větru. Pokud by to neudělal, hrozila by mu pokuta až dva miliony korun. A při případném určování výše sankce bychom se drželi spíše horní hranice," uvedl tajemník vrchlabského starosty Pavel Řehák.

Krkonošskou chatu plameny zničily v pondělí. Ohledání místa museli vyšetřovatelé několikrát odložit, protože ho neumožňovala vysoká teplota na požářišti. Podmínky dovolily začít s vyšetřováním ve čtvrtek dopoledne.

Z celého komplexu se podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici. Hasiči k malému požáru na Petrově boudě vyjížděli už v druhé polovině července.

Věci z boudy putovaly do depozitářů

Jednatel společnosti Snowy Chalet, která dvousetletý, památkově chráněný objekt vlastní, Karel Janda řekl, že o příčinách vzniku požáru nechce do konce policejního vyšetřování spekulovat. "Nevěřím ale, že by někdo Petrovu boudu zapálil," sdělil.

Podle něj firma připravuje projekt na výstavbu nové horské boudy na místě shořelého objektu. "Měla by nabízet turistům možnost občerstvení i ubytovací kapacity, počet lůžek by byl však rozhodně menší než na původní boudě," řekl Janda.

O podobě budovy budou majitelé jednat s památkáři a Správou Krkonošského národního parku.

Přesto, že Petrova bouda lehla popelem, mohly by se alespoň některé části jejího původního interiéru objevit v nově postavené budově. "Po dohodě s památkáři jsme z boudy odvezli do depozitářů skoro dva nákladní vozy věcí, například hodiny, vitráže či židle a stolky," doplnil Janda.

Stavba, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, je od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy