Praha - Pražský vrchní soud potvrdil Janu Polákovi trest za 21 let starou loupežnou vraždu v Mariánských Lázních, kterou policie objasnila jen několik dní před jejím promlčením.
Muž si za zastřelení obchodníka s valutami pistolovou kuší odpyká 12 let vězení. Rozsudek je pravomocný.
"Je nesporné, že obžalovaný Polák byl spolupachatelem činu. Jeho obhajoba je zjevně účelová, odporující nezpochybnitelným faktům a jejich logickému hodnocení," konstatoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.
Polák vylákal obchodníka v březnu roku 1994 do svého rodinného domu pod záminkou směny německých marek pro českého emigranta.
Podle soudu se na činu předem dohodl s dalším mužem. Buď on sám, nebo tento další muž na obchodníka zaútočili a poté se zmocnili jeho peněz.
Obchodník zemřel na následky poškození mozku, které mu způsobily dva šípy. Polák následně ukryl mrtvolu ve sklepě v jímce na vodu a překryl ji několika vrstvami betonu a kovovou deskou.
Při prvotním vyšetřování obchodníkova zmizení policisté v domku nalezli pouze klíče od jeho auta, tělo ne. Polák a Volejník shodně tvrdili, že na ně muž vystřelil a utekl pryč.
Komplic spáchal sebevraždu
Schovat tělo pomáhal Polákovi jeho známý, který loni v únoru přivedl k ostatkům policii a který před zahájením hlavního líčení spáchal sebevraždu. V přípravném řízení tvrdil, že od Poláka dostal za pomoc 250 000 korun.
Obžalovaný vinu odmítal, o zavražděném ve svém domě prý nevěděl.
"Nic jsem nespáchal, můžu se v klidu komukoliv podívat do očí. To, že jsem měl dvacet let v nemovitosti mrtvolu, je pro mě zlý sen. V tom baráku jsem vychovával své dítě. Nemám rád zbraně, násilí, nikdy jsem se nepral, nikomu jsem neubližoval. Jestli mě odsoudíte, odsoudíte nevinného a odnese to celá moje rodina," řekl soudcům v závěrečné řeči.
Obvinění na něj prý "navlékl" Volejník. "V té době měl na krku dva soudy," poznamenal Polák.
Jsou to jen spekulace soudu
Jeho advokát Tomáš Sokol marně poukazoval na zásadu, podle níž má soud v pochybnostech rozhodnout ve prospěch obviněného.
"Jediným reálným důkazem, že došlo k vraždě, je nález mrtvoly. Pak je tu výpověď pana Volejníka a to je vše. Zbytek jsou spekulace soudu a doplňování chybějících míst děje vlastními úvahami," tvrdil. Mimo jiné prý neexistuje důkaz o tom, že by se muži předem vzájemně domluvili.
Soudce Zelenka však poukázal na to, že pistolová kuše není běžným vybavením v domácnosti, takže musela být v místnosti, kde došlo k vraždě, dopředu připravena.
Poznamenal také, že kdyby byl pachatelem jen Volejník, neměl by Polák žádný důvod nechat mrtvolu ukrýt ve sklepě svého domu.
Muži, který byl stíhaný na svobodě a kterého k soudu přišla podpořit jeho žena a syn, hrozilo 12 až 15 let vězení nebo i výjimečný trest.
Podle verdiktu musí pozůstalým mrtvého obchodníka, kteří zasedání sledovali přímo v jednací síni, zaplatit přes milion korun jako náhradu nemajetkové újmy.
Rodina zavražděného se navíc domáhala peněz, jež měl muž v okamžiku smrti při sobě - jeden ze svědků uvedl, že to byla částka 2,5 milionu korun. Soud však příbuzné s tímto nárokem odkázal na občanskoprávní řízení, protože skutečnou výši obnosu se nepodařilo prokázat.