Plzeň - Na 20 let vězení v pátek Krajský soud v Plzni snížil trest devětadvacetileté ženě z Nejdku na Karlovarsku, která se v roce 2010 pokusila otrávit svou šestiletou dceru nemrznoucí směsí do automobilů.
Původně soud ženě vyměřil za pokus vraždy trest 25 let vězení.
Případ znovu otevřel na základě nálezu Ústavního soudu, který loni v listopadu zrušil dosavadní výroky o výši trestu a nařídil nové rozhodnutí. Rozhodnutí o vině Ústavní soud nezrušil, a plzeňský soud se tedy otázkou viny v pátek nezabýval.
Verdikt není pravomocný, žena se na místě odvolala.
Podle ústavních soudců je třeba ukládat výjimečný trest jen v opravdu mimořádných případech a po pečlivém zvážení všech okolností. Uvedl, že pro rozhodnutí o výši trestu postačuje pravidelná sazba, která je v tomto případě 15 až 20 let vězení.
Státní zástupkyně v pátek soudu navrhla uložení trestu při samé horní hranici této sazby. Obhajoba naopak požadovala nejmírnější možné potrestání.
Dítě požití nemrznoucí směsi díky péči lékařů přežilo bez následků. Jak u původního soudu řekli lékaři, děvčátko mělo v těle několikanásobek smrtelné dávky etylenglykolu. Primář, který o ni pečoval, tehdy uvedl, že nikdy nezažil takovou otravu etylenglykolem, kterou by postižený přežil.
Dítě teď žije u otce
Dnes žije děvčátko u otce a matka ho nevídá ani o něm nemá žádné zprávy, řekla v pátek žena u soudu. Bylo to poprvé, co u plzeňského soudu promluvila. Při hlavním líčení před téměř dvěma lety odmítla vypovídat. Jen opakovaně prohlásila, že všeho lituje.
V pátek soudu popisovala, jaké bylo její soužití s otcem dítěte. Podle ní ji muž fyzicky i psychicky týral a napadal a ona se od něj s dcerkou odstěhovala, protože už jeho jednání nemohla dál snášet.
Dceru ale milovala, věnovala jí všechen čas a po odstěhování od přítele jí zařizovala pokojíček. "Kdybych opravdu plánovala to, za co jsem odsouzená, určitě bych jí nekupovala věci do školy a nepořídila bych jí kočičku, kterou chtěla," řekla žena.
"Krajský soud v Plzni zůstává na stejných pozicích jako při vyhlášení původního rozsudku, musí ale respektovat nález Ústavního soudu a neukládat výjimečný trest," řekl soudce Jan Špeta.
Uvedl, že se za léta praxe s podobným činem nesetkal. Konstatoval, že se žena pokusila zabít dceru a ještě vše nastražit tak, aby případná vina padla na otce dítěte.
Dceři směs nalila do čaje
"To, co spáchala, je naprosto neodpustitelné, je to nelogické, zůstává nad tím lidský rozum stát. Ona se rozhodla usmrtit člověka, který byl závislý na její výchově, dcera jí nejvíc důvěřovala. Ona ji měla chránit, ne ubližovat," řekl soudce.
Žena podle soudu jednala plánovitě, kalkulovala jednotlivé kroky, opatřovala si alibi. "Je to trest na horní hranici trestní sazby, ale je to trest, který je ukládán za trestnou činnost výjimečnou, neomluvitelnou, zvlášť závažnou, nevysvětlitelnou a odpornou," uzavřel soudce.
Podle původního rozsudku žena koupila záměrně litr nemrznoucí směsi do aut. O smrtelném nebezpečí požití jedovaté chemikálie si přečetla v časopise. Pak donutila dceru vypít čaj s jedovatou látkou, když se vrátila po víkendu u otce.
Lékaře přivolala až po několika hodinách, kdy pozorovala dítě v bolestech. Ani pak neřekla, z čeho je dítěti špatně.