Hejtman chce přimět vlastníka lázní Kyselka k opravám

ČTK ČTK
23. 2. 2011 15:51
Pokud nezačne s opravami, musí lázně převést na kraj či obec
Lázně Kyselka jsou v dezolátním stavu
Lázně Kyselka jsou v dezolátním stavu | Foto: Příroda Karlovarska.cz

Karlovy Vary/Kyselka - Karlovarský kraj chce oslovit společnost C.T.S Duo, která je současným majitelem zchátralých lázní v Kyselce, aby co nejrychleji zahájila opravy nejcennějších budov.

Pokud tak neučiní, měla by je v bezplatně či za symbolickou částku převést na kraj nebo obec, aby bylo možné podniknout nějaké účinné kroky, které by mohly zamezit další devastaci historických domů.

K oslovení vlastníka nemovitostí v Kyselce se hejtman Josef Novotný (ČSSD) rozhodl po jednání s prezidentem Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Pavlem Riesem, který už delší čas vyvíjí aktivity na záchranu někdejších lázní. Podle Novotného se uskuteční společné setkání všech stran, jichž se záchrana Kyselky může týkat. Hlavním tématem bude další postup a snaha o řešení situace.

To, že budou v Kyselce zase fungovat lázně, je naivní

Společnost C.T.S. Duo se k současnému vývoji nevyjádřila, její zástupce je údajně zaneprázdněný. Starostka Kyselky Petra Hoffmannová (SNK) označila hejtmanův nápad za úsměvný. Uvedla, že v žádném případě by obec nepřistoupila na to, aby si lázně převzala. "Co bychom s nimi dělali, na to nemáme peníze. Současná situace nás netěší, ovšem většinu zdevastovaných budov už lze těžko zachránit," řekla.

Objekty tvořící bývalé lázně lze podle Hoffmannové rozdělit do tří skupin. V té první je historická budova s kinem, jež patří Kyselce a je opravená. Další zdevastované budovy má ve vlastnictví C.T.S. Duo a zbylé patří Karlovarským minerálním vodám. I ty jsou podle starostky ve velmi špatném stavu. "Domnívat se, že budou ještě v Kyselce fungovat lázně, je asi trochu naivní. Už jenom kvůli kamionové dopravě do stáčírny minerálek," dodala.

Ries, který jako režisér natočil o Kyselce dokument, přesto v současnosti organizuje petici vyzývající k zastavení další devastace lázeňských budov. Dosud ji podepsalo kolem 7500 lidí. Autoři v petici vyzývají kromě jiného k vyvlastněním lázní kvůli dlouhodobě zanedbávané údržbě. A to proto, že se společnost C.T.S. Duo o svůj památkově chráněný majetek prokazatelně nestará, jak jí předepisuje zákon.

Prodej lázní se konal třikrát

Lázně získal jako první po roce 1990 podnikatel Karel Franta z Prahy. Poté je převedl na Friedericha Beckera z Německa. Toho později zatkla policie za podvody. Předtím ale prodal lázně Udo Markardovi z Bad Kisingenu, který byl v Německu odsouzen za závažné trestné činy. Od Markarda koupil zpustlou Kyselku Dagestánec Šamil Chalitujev a sliboval do ní stamilionové investice. Zbankrotoval však dřív, než projekt stačil uskutečnit.

Prodej bývalých dětských lázní formou licitace se pak konal třikrát. Poprvé nebyl zájemce, podruhé je vydražila za 30 milionů korun firma Rukua, ovšem nezaplatila do stanoveného termínu. Při třetím prodeji v lednu 2006 uspěla C.T.S. Duo se 16,5 milionu korun. Odbor památkové péče magistrátu města Karlovy Vary vydal nařízení a uložil v něm C.T.S. Duo, aby v Kyselce provedla další nezbytné zabezpečovací práce.

 

Právě se děje

Další zprávy