Karlovy Vary - Karlovy Vary budou možná muset zaplatit přibližně deset miliard korun za dluhopisy vydané v roce 1924. O splacení se přihlásil americký právník Edward Fagan. Česká národní banka emise dluhopisů potvrdila.
Dluhopisy mělo město splatit po 30 letech. V roce 1954 ovšem splaceny údajně nebyly. Podle Fagana splatnost dluhopisů nadále trvá a jejich hodnota je včetně veškerého příslušenství za 87 let přibližně 506 milionů dolarů. Tedy téměř tisíckrát více, než jaká byla jejich původní nominální hodnota, jak uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.
Primátor Petr Kulhánek (KOA) se má s Faganem sejít ve čtvrtek. Kulhánek situaci konzultoval i s Českou národní bankou a ministerstvem financí, které Faganovu žádost také obdržely.
"Obě instituce věc berou vážně. ČNB existenci této emise potvrdila. Prozatím není nikdo schopen vyhodnotit všechny okolnosti, které se v průběhu téměř 90 let existence cenných papírů vyskytly a mohly by ovlivnit jejich uplatnitelnost," uvedl primátor.
Podle Kulhánka zároveň nehrozí, že by město muselo najednou zaplatit deset miliard korun. Tato částka představuje zhruba deset ročních rozpočtů nebo hodnotu veškerého majetku spravovaného městem.
"Kromě otázky platnosti dluhopisů jako takových je jisté, že Karlovy Vary roku 2011 nejsou stejným subjektem jako Karlovy Vary roku 1924. Stejně jako všechny městské a obecní samosprávy ztratily v dobách socialistické republiky svou právní subjektivitu a jejich práva a závazky převzal stát," dodal Kulhánek.
Americký právník Ed Fagan zastupoval například oběti holocaustu nebo nuceně nasazené, kterým pomohl získat značné částky. V únory 2001 chtěl hájit odpůrce jaderné elektrárny Temelín. Po české straně požadoval, aby předložila dokumentaci o bezpečnosti elektrárny. Ze sporu se ale po čase stáhl.