Raper ze skupiny Masový Wrazi v opilosti zavraždil muže, odsedí si 11,5 roku ve vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2015 14:39
Podle verdiktu krajského soudu v Brně si má 33letý Marek Teplý alias raper El Marón odsedět za vraždu z loňského prosince 11,5 roku. Podle soudní znalkyně spustila agresivitu Teplého závislost na alkoholu, při útoku měl v krvi 2,8 promile. Neštěstí se stalo po koncertě v třebíčském baru, když raper v hádce bodnul do zad o čtyři roky mladšího muže. Pozůstalým má viník zaplatit odškodné přes dva miliony korun, činu lituje. Verdikt není pravomocný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Brněnský krajský soud v pátek poslal 33letého Marka Teplého alias rapera El Maróna ze skupiny Masový Wrazi na 11,5 roku do vězení za vraždu v Třebíči.

Stala se loni 30. prosince, kdy podle spisu po koncertě v baru Sandra při opilecké hádce zezadu bodl o čtyři roky mladšího muže. V krvi měl útočník 2,8 promile alkoholu. Podle svých slov si na událost nepamatuje, znalci ale jasně řekli, že netrpí žádnou psychickou poruchou.

Hudebník se k činu přiznal, lituje jej. Podle soudu musí zároveň zaplatit pozůstalým oběti jako odškodné dva a čtvrt milionu korun.

Verdikt zatím není pravomocný a Teplý se k němu nevyjádřil. Může se odvolat, kauzou by se pak zabýval Vrchní soud v Olomouci.

Problém: závislost na alkoholu

Problémem muzikanta je podle soudní znalkyně z oboru psychologie Marty Skulové závislost na alkoholu. Pokud není pod jeho vlivem, má nekonfliktní povahu. Po vypití alkoholu se ale mění; je hádavý a agresivní.

Právě při jedné z hádek vytáhl El Marón svůj nůž a soka, jenž byl k němu zády, bodl. I když sanitka byla na místě do tří minut, oběť vykrvácela. Potyčku zaznamenaly bezpečnostní kamery v nočním podniku.

"Samozřejmě že je mi líto to, co se stalo. Nebýt toho, že jsem měl problémy s alkoholem, nebýt toho, že jsem neposlouchal své blízké, kteří mě před ním varovali, tak se nic nestalo," uvedl hudebník.

Texty s vraždou nesouvisí

Soudce Tomáš Kurfiřt v odůvodnění rozsudku mluvil také o písních El Maróna a zejména jejich obsahu, ve kterých se zpívá o vraždách a znásilnění. Zmínil je v souvislosti s tvrzením Teplého, že pozůstalých lituje. Hudebník ale zároveň omlouval obsahově tvrdé texty svých písní tím, že lidé je chtějí, chodí na něj posluchači a jde o obdobu filmových hororů.

"Dokud nepochopíte, že je to špatně (texty písní), hustit tyto věci do lidí, do té doby z lidského hlediska nepochopíte, jaká újma pozůstalým po oběti vlastně vznikla," řekl soudce Teplému.

Psycholožka Skulová ale soudu zároveň řekla, že podle ní jeho texty nemají v podstatě nic společného se skutkem samotným. Snahou Teplého je podle ní šokovat, zaujmout své okolí, a to i za cenu, že používá velmi brutální texty. "Samozřejmě, bylo to velmi nechutné, když jsme se o nich spolu bavili," uvedla Skulová k nedávným vyšetřením Teplého.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy