Brno - Krajský soud v Brně zrušil v neveřejném odvolacím řízení rozsudek nad vedením někdejší Dělnické strany (DS) za údajné extremistické výroky pronesené na prvomájové demonstraci v roce 2009 v Brně.
"Kauzu vrátil brněnskému městskému soudu k opětovnému projednání," uvedla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková.
Městský soud se jí opětovně začne zabývat 10. května.
Šestice se svými výroky dotkla menšin
V případu bylo odsouzeno šest členů vedení DS v čele s předsedou strany Tomášem Vandasem. Soud je potrestal za podněcování nenávisti vůči skupině osob, hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.
Brněnská soudkyně Šárka Schinzelová dospěla k závěru, že se šestice svými výroky dotkla menšin žijících v republice, zejména Romů a přistěhovalců. Někteří z nich prý vyjádřili také podporou neonacismu. Proto uložila podmíněné tresty v rozmezí čtyř až osmi měsíců a také pokuty od 20 tisíc do 30 tisíc korun.
Vandas se s kolegy proti tomu odvolal a u krajského soudu uspěl. Ten nařídil, aby se městský soud celou kauzou zabýval znovu, podrobně ji prozkoumal a vynesl zcela nový verdikt.
Bude nutné vyslechnout znalce
Odvolací soud dospěl k závěru, že vedení DS bylo znemožněno jejich právo na obhajobu a spravedlivý proces. Obžaloba stojí na znaleckém posudku Michala Mazela, který analyzoval výroky z demonstrace. Městský soud se podle odvolacího nevypořádal s námitkami proti Mazelovým závěrům.
V opětovném řízení bude nutné vyslechnout znalce, jenž se bude muset vypořádat se všemi výhradami obžalovaných. Vandas s ostatními členy vedení někdejší DS tvrdí, že je nevinný.
Po prvomájové brněnské demonstraci Nejvyšší správní soud Dělnickou stranu zrušil. Odůvodnil to tím, že podněcuje k extremismu. Vedení DS založilo DSSS, v níž nadále působí.
Na letošní 1. máj připravuje demonstraci v Brně sdružení Dělnická mládež, která je propojena s DSSS. Na akci se již nyní připravují stovky policistů.