Soud zrušil Dělnickou stranu. Chtěla rozvrátit stát

Veronika Lehovcová Suchá Jan Němec (redaktor) Veronika Lehovcová Suchá, Jan Němec (redaktor)
17. 2. 2010 12:19
Nejvyšší správní soud vyhověl návrhu vlády na zrušení strany
Foto: Jan Langer

Rozhodnutí soudu: ----------------- * Dělnická strana měla v plánu změnit demokratický systém v zemi, proto je pro něj ohrožením * Dělnická strana je xenofobní, šovinistická, populická a homofobní * Projevy představitelů strany vyvolávají rasitickou a jinou nesnášenlivost * Strana v programu a symbolech navazuje na nacistické Německo * Strana je propojena s extrémními nezákonnými pravicovámi organizacemi jako je Národní odpor

Praha - V České republice byla poprvé zrušena politická strana. Nejvyšší správní soud zrušil extrémně pravicovou Dělnickou stranu. Vyhověl tak návrhu vlády.

"Politická strana Dělnická strana se zrušuje," oznámil dlouho očekávaný verdikt předseda senátu Vojtěch Šimíček.

Vláda a ministerstvo vnitra napodruhé soud přesvědčily, že Dělnická strana je protiprávní. U několika desítek příznivců teď už zakázané Dělnické strany v soudní síni to vzbudilo údiv.

Nejvyšší správní soud uznal podle odůvodnění klíčové argumenty vlády. Tím nejdůležitějším je, že strana má v úmyslu změnit stávající demokratický systém. "Znamená tak přímé ohrožení demokracie u nás. Strana chce nahradit stávající Systém nacionálně socialistickým totalitním režimem," domnívá se soud.

Soud podrobně zkoumal program i oficiální projevy významných členů strany, které lze straně přičíst.

"Vrcholní představitelé strany ve svých projevech přisuzují negativní charakteristiky etnickým a dalším skupinám  - Romům, Vietnamcům, homosexuálům. Ti mají být zodpovědní za problémy v "našem krásném světě"," upozornil soud, podle kterého projevy vyvolávají ve společnosti nesnášenlivost.

Zástupci Dělnické strany se rozhodli podat proti rozhodnutí stížnost k Ústavnímu soudu, ta ale nemá odkladný účinek. Předseda strany Tomáš Vandas uvedl, že se chce zúčastnit nadcházejích voleb do sněmovny. Zatím ale neví s jakou stranou.

Dělnická strana navazuje na hitlerovské Německo

Soud našel v programu i symbolech Dělnické strany paralely s politikou nacistického Německa.

Jako příklad posloužila evidence národnosti obyvatel, kterou má Dělnická strana v programu a která podle soudu připomíná povinnosti zavedené Norimberskými rasovými zákony. Soud neuvěřil, že by taková evidence byla jen dobrovolná. "Tomu nenasvědčuje plánovaná změna ústavy, která by spojovala s českou národností určitá práva," domnívá se soud.

Stejně jako nacistické Německo by Dělnická strana chtěla postavit mimo zákon homosexuální vztahy. "Dělnická strana je xenofobní, šovinistická, populická a homofobní," uzavřel Šimíček.

Pecina: Ještě není vyhráno

Vládě se podařilo prokázat i propojení strany s extrémními nelegálními organizace typu Národní odpor. "Dělnické straně se podařilo sjednotit velkou část extrémní pravice," domnívá se soud.

Rozsudek v přímém přenosu přenáší televize a jeho plné znění soud zveřejnil na svých stránkách.

Ministr vnitra Martin Pecina, jehož úřad zrušení strany navrhl, výsledek soudu ocenil a poděkoval právníkům i policistům, kteří u soudu svědčili.

"Jde o malý krůček v boji proti extremismu, nemůžeme si v tomto okamžiku myslet, že je vše za námi, s extremismem musí demokratický režim bojovat stále. Nikdy nebudeme na konci toho našeho úsilí a jsem přesvědčen, že právě tento krok je krokem velmi důležitým v tomto boji na této naší cestě."

Vláda před rokem neuspěla  

Poprvé se o rozpuštění strany pokusil loni v březnu tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. U soudu ale vnitro utrpělo debakl. Senát totiž vládní návrh zamítl s tím, že vláda nepředložila žádné konkrétní důkazy pro zrušení strany.

Právě na první verdikt se odvolávala Dělnická strana s tím, že soud už nemá rozhodovat o věci, kde se už jednou vyjádřil. To ale senát odmítl. "Strana by takovým rozhodnutím dostala jakýsi věčný glejt o nerozpustitelnosti. To není možné, rozhodnutí soudu musí být aktuální" uvedl Šimíček.

Soud také určil likvidátora partaje. Bude jím brněnský advokát Radoslav Janeček.

Materiál, který vláda soudu předložila, odkazoval na konkrétní články z webu Dělnické strany či organizace Národní odpor, nechyběly ani znalecké posudky odborníků na extremismus. Na desítkách konkrétních akcí právníci najatí vládou v čele s advokátem Tomášem Sokolem dokumentovali, jak je Dělnická strana propojena s neonacistickými organizacemi, které v Česku působí.

Konkrétně vyjmenovaly na tři desítky společných akcí - mezi nimi i pochody litvínovským sídlištěm Janov či prvomájové akce. Zaznamenány jsou i citace z vystoupení členů dělnické strany na těchto shromážděních.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy