Primátor Brna: Uprchlíkům pomůžeme, je to morální povinnost

Jan Hejl Jan Hejl
3. 7. 2015 11:45
Petr Vokřál se také zastal kavárny Tři Ocásci, která v posledních dnech čelí nenávistným reakcím kvůli tomu, že se její zaměstnanci veřejně zastali uprchlíků.
Brněnský primátor a místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál.
Brněnský primátor a místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) se otevřeně postavil za přijímání uprchlíků. Dokonce nabídl, že v případě akutní nouze se jihomoravská metropole může ujmout až několika desítek běženců a dočasně je ubytovat v ubytovnách.

"Osobně považuji pomoc lidem v nouzi za morální povinnost. Obavám řady občanů z radikálního islámu rozumím, ovšem spojovat pomoc několika stovkám lidí s masivní islámskou invazí je hloupost," napsal Vokřál.

Místopředseda hnutí ANO se také postavil za zaměstnance kavárny Tři Ocásci, která čelila v posledních dnech přívalu nenávistných zpráv a výhrůžek kvůli tomu, že veřejně podpořila přijímání uprchlíků fotkou na Facebooku.

Do kavárny dokonce po velkolepé fotbalové rozlučce Petra Švancary vtrhli pravicoví radikálové a hooligans ze skupiny Johny Kentus Gang a obtěžovali personál podniku. Když se zaměstnanců kavárny zastal host, jeden z radikálů jej fyzicky napadl. Část gangu se také vyfotila před kavárnou se vzkazem #Uprchlíky nepřijímáme – Johny Kentus Gang, čímž parodovali původní fotku zaměstnanců.

"To, že je tvrdé jádro fotbalových fans často tvořeno příznivci krajní pravice, není žádná novinka, ovšem je smutné, že se pozitivní energie z obnovených Lužánek okamžitě přetavila v takto nebezpečné a nepřijatelné chování," komentoval incident Vokřál.

Brněnský primátor také připomněl, že před rokem 1989 Západ pomohl českým migrantům, kteří se rozhodli opustit tehdejší socialistickou republiku. "Na uprchlíky z komunistických zemí bylo často nahlíženo velmi podobně jako dnes na uprchlíky z Afriky, tzn. jako na nositele "nepřátelské ideologie". Přesto je západní Evropa po desítky let přijímala," upozornil Vokřál. "Je mi jasné, že tento příspěvek vyvolá vášnivou diskusi, stejně jako kdekoliv jinde, kde se téma přijetí imigrantů objeví," připustil.

Politik hnutí ANO se za přijímání uprchlíků postavil v době, kdy sílí protiimigrantské nálady ve společnosti. Na středeční demonstraci v centru Prahy proti islámu a migraci, kde řečnil například poslanec Tomio Okamura, dokonce někteří její účastníci nesli makety šibenic. Policie to však nechala bez povšimnutí a naopak zadržela skupinu čtyř aktivistů, kteří se snažili radikálům zablokovat cestu.

Zásah policie později kritizoval ministr vnitra Milan Chovanec. "Již v průběhu zásahu jsem se spojil s policií a požadoval po ní důsledné vyšetření zásahu a případné vyvození personálních postihů," uvedl politik ČSSD. Počínání demonstrantů se šibenicemi ve čtvrtek odsoudil i premiér Bohuslav Sobotka.

"Pokládám za absurdní a zvláštní situaci, že policie zasahuje vůči demonstrantům, kteří blokují cestu silně zfanatizovanému průvodu s šibenicemi v rukou, aniž by ji jakkoliv zajímaly právě tyto šibenice a to, co je s nimi spojeno," řekl Sobotka serveru iDnes.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy