Z nadávek se staly výhrůžky. Solidární kavárna píše policii

David Kohout
2. 7. 2015 18:19
Na internetu pokračují útoky vůči zaměstnancům brněnské kavárny Tři Ocásci, kteří vyjádřili solidaritu s uprchlíky.
Zaměstnanci brněnské kavárny Tři Ocásci na fotografii, která vyvolala u řady lidí velmi negativní reakci.
Zaměstnanci brněnské kavárny Tři Ocásci na fotografii, která vyvolala u řady lidí velmi negativní reakci. | Foto: Kavárna Tři Ocásci

Brno – Situací okolo brněnské kavárny Tři Ocásci se bude v nejbližších dnech znovu zabývat policie. Provozní kavárny Martin Jestřábek i jeho personál totiž čelí v posledním týdnu přívalu nenávistných zpráv i výhrůžek. Příspěvky diskutujících už podle jeho slov překročily všechny únosné meze, obrátil se proto na policii. "Kromě běžného nadávání se nám i vyhrožuje. Včera nám přišla další výhrůžka od diskutujících," komentuje vzniklou situaci Jestřábek.

Reaguje tím na příspěvek diskutéra Oteka Nemecka, který zaměstnancům kavárny vyhrožuje tím, že jim udělá ze života peklo a že budou prosit a plakat o holý život. "To jste toho dokázali. Vyfotit se s kusem počmáraného papíru pěkně daleko od muslimů a černochů někde v teple Brna. Jedině zakomplexovaní chudáci se takto projevují, aby ukázali, jak jsou lidští," píše jiný uživatel.

Policie má pro tyto případy na svých stránkách aplikaci - hlášení kyberkriminality, která umožní podobné útoky rychle nahlásit. "Každé přijaté oznámení vyhodnocujeme a v případě, že zjistíme porušení zákona, tak neprodleně případ posíláme na konkrétní policejní útvar, který se tím dále zabývá," říká tiskový mluvčí policejního prezidia David Schön. Podle něho je však potřeba, aby poškození co nejrychleji celou záležitost nahlásili na jakémkoliv obvodním oddělení.

Podle právničky Ivy Sedláčkové je však potřeba obrátit se na soud. "Policie sice může vydat předběžné opatření, které dotyčnému poskytne větší ochranu před tímto způsobem vyhrožování či vydírání, děje se tak pouze v ojedinělých případech," doplňuje Sedláčková.

Pokud už se člověk s tímto problémem obrátí na soud, má velkou šanci, že spor vyhraje. Důležité však je, aby poškozený všechny zprávy ukládat a nemazal. Soudu poté většinou rozhoduje ve prospěch žalujícího. Obžalovanému pak může nařídit, aby se omluvil, ve výjimečných případech pak soud přizná i určitou finanční kompenzaci poškozenému.

Boj s větrnými mlýny

Boj s těmito komentáři jsou podle provozního kavárny bojem s větrnými mlýny. "Snažíme se příspěvky aspoň promazávat, ale nemůžeme celý den sedět u počítače a pročítat vše, co nám lidé napíší," doplňuje Jestřábek. Zároveň dodává, že mají i řadu podporovatelů a příznivců. Podporu jim vyjádřil například brněnský radní a aktivista Matěj Hollan nebo lidé sdružující se v uskupení Hate Free Culture.

Podle Jestřábka pak za vším stojí štvavá kampaň Islám v ČR nechceme. "Naše společnost dospěla do stavu, ve kterém může mít skupina, nebo jedinec strach projevit svůj názor. Odpovědnost za něj podle nás plně nesou lidé jako Tomáš Vandas, Martin Konvička se svým spolkem Islám v České republice nechceme či Tomio Okamura, kteří neváhají šířit mezi lidmi strach, paniku a nenávist,“ stojí v oficiální reakci vedení kavárny. Ta se tím snaží reagovat na sérií útoku brněnských fotbalových hooligans.

Zaměstnanci brněnské kavárny Tři Ocásci čelili v minulosti sérii útoku z řad pravicových radikálů. To vše z důvodů vyjádření jejich podpory a sympatií k uprchlíkům. Personál kavárny se vyfotili před kavárnou s heslem Solidaritu s uprchlíky #přijímám.

Po demonstraci pravicových radikálů, která se uskutečnila v pátek v Brně, do kavárny vtrhla část protestujících. V sobotu se pak incident znovu opakoval.  Část radikálů se pak vyfotila před kavárnou se vzkazem #Uprchlíky nepřijímáme – Johny Kentus Gang, čímž parodovali původní fotku zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 2 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy