Senátní volby: Exministryně Válková vyhrála na Praze 11, dál jdou i Mládek, Škromach a Váňa

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2016 19:34
Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková se příští týden ve druhém kole střetne se zastupitelem Prahy 11 Ladislavem Kosem (HPP 11). V prvním kole jako nestraník za Stranu soukromníků ČR vypadl bývalý pražský primátor Jan Koukal, který už byl senátorem v letech 1996 až 1998. Neúspěchem skončily senátní volby pro umělce. V Praze neuspěli saxofonista Felix Slováček nebo tanečník Vlastimil Harapes.
Zdeněk Škromach.
Zdeněk Škromach. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V senátních volbách bude zřejmě nejúspěšnější hnutí ANO 2011. Jeho kandidáti po sečtení hlasů z poloviny senátních okrsků byli na postupových místech v 18 obvodech. Druzí nejúspěšnější byli lidovci s postupy v devíti obvodech. ČSSD, která obhajuje vítězství ve 12 obvodech, bodovala v osmi. ODS měla z osmi vítězství šanci obhájit čtyři. TOP 09 má šanci vrátit se do Senátu díky úspěchu tří svých kandidátů. 

Naději uhájit místa v horní komoře mají rovněž oba senátoři za Severočechy.cz. KSČM má možnost zdvojnásobit počet svých senátorů díky průběžnému postupu na Bruntálsku. Spočteny byly zatím jen výsledky ve třech pražských obvodech. Druhé kolo se uskuteční za týden.

Praha 6

Ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za TOP 09) vyhrál suverénně před filozofem Václavem Bělohradským, kandidátem ČSSD a Strany zelených. Neuspěli kandidát ANO Vlastimil Harapes, bývalý tanečník a současný umělecký šéf Mezinárodní konzervatoře v Praze, disident František "Čuňas" Stárek (za ODS) nebo bývalý šéf Sazky Aleš Hušák (za Nezávislé), který skončil mezi deseti soupeři poslední. Současný senátor Petr Bratský (ODS) nekandidoval. 

Praha 10

Opoziční zastupitelka Renata Chmelová (za KDU-ČSL) postoupila s lékařem Jiřím Holubářem (za TOP 09). Senátorský post bude muset opustit Ivana Cabrnochová (SZ), která skončila čtvrtá. Mezi poraženými skončila také náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Ani desetina voličů dala hlas bývalému řediteli pražské záchranky Zdeňku Schwarzovi (za HPP), který byl senátorem v letech 2008 až 2014. Propadl i hudebník Felix Slováček (za SsČR), vlastním jménem Antonín Slováček.

Praha 11

Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO 2011) vyhrála před bývalým místostarostou Ladislavem Kosem (za Hnutí pro Prahu 11). Současný senátor Milan Pešák (ODS) mandát neobhajoval. V prvním kole neuspěl jako nestraník za Stranu soukromníků ČR bývalý pražský primátor Jan Koukal, který už byl senátorem v letech 1996 až 1998.

Karlovy Vary

Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa (za ANO) vyzve ve finále současného senátora Jana Horníka (STAN). Starosta Božího Daru Horník první kolo vyhrál. Před nedělní Velkou pardubickou, do které se zapojí jen jako trenér, za sebou Váňa v senátních volbách nechal mimo jiné starostu Ostrova Pavla Čekana (ČSSD) nebo lékaře Jiřího Brdlíka (ODS).

Plzeň - město

Plzeň bude v Senátu zastupovat producent večerníčků Václav Chaloupek (Občané patrioti), nebo nadále Dagmar Terelmešová z ČSSD.

Most

Současná senátorka Alena Dernerová za Severočechy.cz, jejíž kandidatura byla kvůli vnitřním sporům v hnutí ohrožena, může mandát obhájit. První kolo jasně vyhrála a ve finále se utká s bývalým hokejistou a olympijským vítězem z Nagana Jiřím Šlégrem, nestraníkem v barvách ČSSD, který byl v minulé Sněmovně poslancem za ČSSD. Naopak ve volbách neuspěl jiný olympijský vítěz - Oto Zaremba (DSSS), který vyhrál vzpírání v roce 1980 v Moskvě.

Ústí nad Labem

Senátorem se opět může stát Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), který zvítězil v prvním kole. Dlouholetý starosta Telnice se ve finále utká s profesorem ústecké univerzity Františkem Holešovským (ANO). Neuspěl například předseda DSSS Tomáš Vandas, který se o senátorský mandát neúspěšně ucházel před šesti lety na Mostecku.

Liberec

Senátorem se může stát chrastavský starosta Michael Canov (STAN), který zvítězil v prvním kole s velkým náskokem a ziskem 45,30 procenta hlasů. Druhý s 15,38 procenta hlasů skončil majitel pivovaru Marek Vávra (ANO). Za týden se ve volebním finále utkají o uvolněné křeslo po Přemyslu Sobotkovi (ODS), který znovu nekandidoval, protože se chce věnovat komunální politice. V horní komoře byl 20 let, mimo jiné byl jejím předsedou i místopředsedou. Za sociální demokraty neuspěl bývalý skokan na lyžích a poslanec Pavel Ploc. Voliči v Senátu nechtěli ani předsedu politického hnutí Změna a náměstka libereckého primátora Jana Korytáře.

Tábor

Senátorský post může získat ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD, který skončil v prvním kole druhý. Těsně ho porazil nestraník za ANO Jaroslav Větrovský, který je starostou Mladé Vožice. Mládek kandidoval už před šesti lety, ale tehdy neuspěl. Pokud by senátorský mandát nezískal ani tentokrát, chce dát k dispozici vládní funkci. V souboji na Táborsku neuspěl antiislamista Martin Konvička, který kandidoval jako člen Alternativy pro Českou republiku. Současný senátor Pavel Eybert (ODS) své místo neobhajoval.

Český Krumlov

Senátor Tomáš Jirsa z Hluboké nad Vltavou (ODS) má šanci pokračovat. Ve druhém kole vyzve primáře nemocnice v Českém Krumlově Jindřicha Floriána z ČSSD.

Mělník

Senátorkou se může znovu stát Veronika Vrecionová (ODS), která se ve druhém kole utká se starostou Kralup nad Vltavou Petrem Holečkem. Ten první kolo těsně vyhrál. Za sociální demokraty neúspěšně kandidoval poslanec Stanislav Huml.

Beroun

První kolo vyhrál dosavadní senátor Jiří Oberfalzer (ODS), který se ve finále utká s podnikatelem a dlouholetým starostou Všeradic Bohumilem Stibalem (ANO). Ten těsně porazil advokáta Jana Holáska, kterého podporovalo hnutí Nezávislí, KDU-ČSL, zelení a piráti. Neuspěl naopak krajský náměstek pro finance Jiří Peřina (ČSSD), skončil až pátý.

Kutná Hora

Mandát může obhájit sociální demokrat a starosta Čáslavi Jaromír Strnad. Ve druhém kole se za týden utká s bývalým dlouholetým starostou Kutné Hory Ivo Šancem (STAN). Mezi neúspěšné uchazeče patří lékař Julius Špičák (ANO), zastupitelka obce Vrdy Lenka Bochníčková (KSČM) nebo Radim Špaček (Koruna Česká), který byl v devadesátých letech poslancem za ODA.

Jičín

Novým senátorem se stane jičínský starosta Jan Malý (ANO) nebo Tomáš Czernin (TOP 09+STAN). Senátorské křeslo neobhájí sociální demokrat Josef Táborský, který skončil třetí. Propadl exsenátor Vladimír Dryml (Úsvit).

Ústí nad Orlicí

Senátorem se může znovu stát Petr Šilar (KDU-ČSL), který zvítězil v prvním kole. Ve finále se utká s advokátem Janem Lipavským (ANO). Za sociální demokraty neuspěl bývalý ředitel Českých drah Dalibor Zelený, neúspěšný byl i starosta České Třebové Jaroslav Zedník (TOP 09).

Pardubice

Senátorka Miluše Horská (KDU-ČSL) může obhájit svůj post, v prvním kole voleb zvítězila. V senátním finále ji vyzve starosta prvního pardubického městského obvodu Jaroslav Menšík (ANO).

Jihlava

Senátorský post může obhájit Miloš Vystrčil (ODS). Bývalý starosta Telče a hejtman Vysočiny vyhrál první kolo a za týden se střetne s náměstkem ředitele Národního muzea Michalem Stehlíkem (KDU-ČSL).

Olomouc

O křeslo senátora za Olomoucko se utkají lékaři Lumír Kantor (za KDU-ČSL) a Milan Brázdil (ANO). Dosavadní senátor Martin Tesařík (ČSSD) do druhého kola nepostoupil.

Bruntál

Za Bruntálsko vystřídá v Senátu bývalého hejtmana a ministra zemědělství Jaroslava Palase ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec (ANO), nebo podnikatel Ladislav Sekanina (KSČM). Palas byl před šesti lety zvolen do Senátu za sociální demokracii, ze strany vystoupil v roce 2012, letos se rozhodl znovu nekandidovat. Václavec postoupí do druhého kola z prvního místa, Sekanina z druhého. O návrat do vysoké politiky se neúspěšně pokoušel předseda republikánů Miroslav Sládek. 

Ostrava - město 

Končícího senátora Antonína Maštalíře (ČSSD) vystřídá bývalá senátorka Liana Janáčková (Nezávislí), nebo ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra. Ten jako ředitel krajských hasičů nemohl podle služebního zákona kandidovat za politický subjekt, původně byl společným kandidátem koalice složené z ODS a TOP 09. Nakonec se rozhodl kandidovat jako nezávislý. Za Úsvit - národní koalici v Ostravě kandidovala předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, skočila na čtvrtém místě.

Frýdek - Místek

Do druhého kola postupuje s velkým náskokem vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala (OBČANÉ SPOLU - NEZÁVISLÍ). Získal 46,2 procenta hlasů. Souboj o křeslo svede s lidoveckou poslankyní a zastupitelkou Třince Pavlou Golasowskou (KDU-ČSL), kterou volilo 16,41 procenta voličů. Dosavadní senátor Petr Gawlas (ČSSD) skončil až na čtvrtém místě.

Nový Jičín

Senátorem se stane po končícím Zdeňkovi Bestovi (ČSSD) vedoucí záchranné stanice zvířat v Bartošovicích Petr Orel, kterého nominovaly Strana zelených a KDU-ČSL, nebo novojičínský starosta Jaroslav Dvořák (ČSSD). Na třetím místě skončil manažer místního výrobce klobouků Tonak Jiří Strýček, od postupu do druhého kola ho dělilo 40 hlasů.

Blansko

Do Senátu postoupí buď dosavadní místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), nebo primář gynekologicko-porodnického oddělení v Boskovicích Jan Machač (ODS). Bývalý cyklokrosový reprezentant Jozef Regec senátorské křeslo neobhájí. Před šesti lety kandidoval za ČSSD, ze které však po neshodách v roce 2013 vystoupil. Nyní kandidoval za Stranu soukromníků.

Brno - město (obvod 55)

Ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík (za ČSSD) bude příští víkend obhajovat senátorský post v souboji s brněnským radním Pavlem Staňkem (ANO).

Brno - město (obvod 58)

Senátorem bude znovu bývalý jihomoravský hejtman a místopředseda ústavněprávního výboru Senátu Stanislav Juránek (KDU-ČSL), nebo nově ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek (ANO), který první kolo vyhrál.

Kroměříž

Sociálního demokrata Miloše Malého vystřídá v Senátu ředitelka domova pro seniory a zastupitelka Bystřice pod Hostýnem Šárka Jelínková (KDU-ČSL), nebo předseda kroměřížské okresní agrární komory a Agrodružstva Postoupky Jan Hašek (ANO). Malý mandát neobhajuje. O funkci se neúspěšně ucházel majitel firmy Magneton a místopředseda Fotbalové asociace ČR Zdeněk Zlámal.

Hodonín

Bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) bude obhajovat funkci v souboji se starostkou Ratíškovic Annou Hubáčkovou (KDU-ČSL), která Škromacha v prvním kole porazila o čtyři procentní body. Vypadli mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák (za ANO), starostka Vacenovic Jana Bačíková (ODS) a pojišťovací specialista Ján Lahvička (KSČM).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy