Z malé volební účasti jsem měl obavy, přiznal Babiš. Radoval se z porážky Haška

Martin Ťopek Martin Biben Martin Ťopek, Martin Biben
8. 10. 2016 20:16
Šéf ANO Andrej Babiš novinářům přiznal, že měl strach z nízké volební účasti. S výsledkem je ale spokojen – jeho hnutí vyhrálo v devíti krajích. Ministr financí nenaznačil, kterým stranám dává pro koaliční spolupráci přednost, do vyjednávání v regionech sám mluvit nehodlá. Vicepremiér také netajil radost nad porážkou dosavadního hejtmana Michala Haška v Jihomoravském kraji.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Bál jsem se nízké volební účasti, ale s vítězstvím v devíti krajích jsem spokojen. Po vyhlášení výsledků krajských voleb to řekl předseda ANO Andrej Babiš. S kým má, či naopak nemá jeho hnutí v regionech uzavírat koalice, neřekl. Není podle něj vyloučeno, že v některých krajích ANO zůstane v opozici.

"Politologové predikovali, že pokud bude nízká volební účast, tak to bude v neprospěch hnutí ANO. Nakonec se ale nic takového nestalo. Politik musí umět přesvědčit lidi, že chce něco udělat pro ně a ne pro sebe," prohlásil.

Do koaličních jednání v regionech předseda zasahovat nehodlá. "Chceme se však vyvarovat chyb, které jsme udělali po komunálních volbách, kde se nám nepovedla jednání například v Plzni nebo v Olomouci. Což ovšem neznamená, že bychom chtěli mít devět hejtmanů v těch krajích, kde jsme zvítězili," řekl Babiš.

Dodal, že je třeba kraje řídit transparentně. "Není možné, aby se například peníze na silnice rozdělovaly podle toho, v jaké je hejtman politické straně," uvedl šéf ANO. Při sestavování koalice chce posuzovat také to, zda už případní partneři na kraji působili. "Bude nás zajímat, jak jsou na kraji dlouho, jakou mají historii. Není vyloučeno, že na nějakém kraji skončíme i v opozici," řekl Babiš.

Šéf ANO se netajil tím, že má radost z porážky hejtmana Michala Haška v Jihomoravském kraji. "Ve Zlínském kraj se dalo čekat, že tam vyhraje Jiří Čunek, on je takový fenomén. Pro mě je nejvíce negativní člověk v politice Michal Hašek," komentoval Andrej Babiš volební porážku jihomoravského hejtmana za ČSSD.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula se stal Zemanovým poradcem. Je uveden v oficiálním seznamu. Podle Primy bude neplaceným poradcem

Zdroj: ČTK
Další zprávy