Z malé volební účasti jsem měl obavy, přiznal Babiš. Radoval se z porážky Haška

Martin Ťopek Martin Biben Martin Ťopek, Martin Biben
8. 10. 2016 20:16
Šéf ANO Andrej Babiš novinářům přiznal, že měl strach z nízké volební účasti. S výsledkem je ale spokojen – jeho hnutí vyhrálo v devíti krajích. Ministr financí nenaznačil, kterým stranám dává pro koaliční spolupráci přednost, do vyjednávání v regionech sám mluvit nehodlá. Vicepremiér také netajil radost nad porážkou dosavadního hejtmana Michala Haška v Jihomoravském kraji.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Bál jsem se nízké volební účasti, ale s vítězstvím v devíti krajích jsem spokojen. Po vyhlášení výsledků krajských voleb to řekl předseda ANO Andrej Babiš. S kým má, či naopak nemá jeho hnutí v regionech uzavírat koalice, neřekl. Není podle něj vyloučeno, že v některých krajích ANO zůstane v opozici.

"Politologové predikovali, že pokud bude nízká volební účast, tak to bude v neprospěch hnutí ANO. Nakonec se ale nic takového nestalo. Politik musí umět přesvědčit lidi, že chce něco udělat pro ně a ne pro sebe," prohlásil.

Do koaličních jednání v regionech předseda zasahovat nehodlá. "Chceme se však vyvarovat chyb, které jsme udělali po komunálních volbách, kde se nám nepovedla jednání například v Plzni nebo v Olomouci. Což ovšem neznamená, že bychom chtěli mít devět hejtmanů v těch krajích, kde jsme zvítězili," řekl Babiš.

Dodal, že je třeba kraje řídit transparentně. "Není možné, aby se například peníze na silnice rozdělovaly podle toho, v jaké je hejtman politické straně," uvedl šéf ANO. Při sestavování koalice chce posuzovat také to, zda už případní partneři na kraji působili. "Bude nás zajímat, jak jsou na kraji dlouho, jakou mají historii. Není vyloučeno, že na nějakém kraji skončíme i v opozici," řekl Babiš.

Šéf ANO se netajil tím, že má radost z porážky hejtmana Michala Haška v Jihomoravském kraji. "Ve Zlínském kraj se dalo čekat, že tam vyhraje Jiří Čunek, on je takový fenomén. Pro mě je nejvíce negativní člověk v politice Michal Hašek," komentoval Andrej Babiš volební porážku jihomoravského hejtmana za ČSSD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy