Kaplického chobotnici postavili v Brně, jako zastávku

ČTK ČTK
20. 9. 2011 9:50
Od úterý mohou lidé využívat zastávku hromadné dopravy imitující tvar blobu
Autobusová zastávka podle Kaplického.
Autobusová zastávka podle Kaplického. | Foto: Martin Felgr

Brno - Nová Národní knihovna se podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického budovat nebude. V Brně-středu ale podle něj postavili zastávku hromadné dopravy. Několikametrový přístřešek ve tvaru "chobotnice" bude slavnostně odhalen v úterý.

Na úterní představení by měla přijet i manželka zemřelého architekta Eliška Kaplicky a jeho přítelkyně architektka Eva Jiřičná. Novou zastávku Loosova na sídlišti Lesná podpořila městská část Brno-sever.

S nápadem na využití Kaplického návrhu přišel student práv Martin Felgr. Zúčastnil se s ním soutěže a vyhrál. O samotnou stavbu se postarala společnost Pepsi. Originální zelenou zastávku imitující tvar blobu mohou lidé využívat od úterý.

Použití původního projektu podpořila i Eliška Kaplicky. Podle ní je dobré, že mladí lidé na návrh architekta nezapomněli a kreativně ho využili.

„Chobotnici" chtěli v Brně instalovat už dříve, minulé vedení města Brno-střed ale návrh odmítlo.

Podle Kaplického návrhu měla být postavena nová Národní knihovna v Praze na Letné. Kvůli nedořešeným výkupům pozemků a financování vláda v roce 2008 stavbu zamítla. Podle Evropské komise byla soutěž navíc v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

 

Právě se děje

Další zprávy