Kaplického chobotnici postavili v Brně, jako zastávku

ČTK ČTK
20. 9. 2011 9:50
Od úterý mohou lidé využívat zastávku hromadné dopravy imitující tvar blobu
Autobusová zastávka podle Kaplického.
Autobusová zastávka podle Kaplického. | Foto: Martin Felgr

Brno - Nová Národní knihovna se podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického budovat nebude. V Brně-středu ale podle něj postavili zastávku hromadné dopravy. Několikametrový přístřešek ve tvaru "chobotnice" bude slavnostně odhalen v úterý.

Na úterní představení by měla přijet i manželka zemřelého architekta Eliška Kaplicky a jeho přítelkyně architektka Eva Jiřičná. Novou zastávku Loosova na sídlišti Lesná podpořila městská část Brno-sever.

S nápadem na využití Kaplického návrhu přišel student práv Martin Felgr. Zúčastnil se s ním soutěže a vyhrál. O samotnou stavbu se postarala společnost Pepsi. Originální zelenou zastávku imitující tvar blobu mohou lidé využívat od úterý.

Použití původního projektu podpořila i Eliška Kaplicky. Podle ní je dobré, že mladí lidé na návrh architekta nezapomněli a kreativně ho využili.

„Chobotnici" chtěli v Brně instalovat už dříve, minulé vedení města Brno-střed ale návrh odmítlo.

Podle Kaplického návrhu měla být postavena nová Národní knihovna v Praze na Letné. Kvůli nedořešeným výkupům pozemků a financování vláda v roce 2008 stavbu zamítla. Podle Evropské komise byla soutěž navíc v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 48 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy