Kaplického chobotnici postavili v Brně, jako zastávku

ČTK ČTK
20. 9. 2011 9:50
Od úterý mohou lidé využívat zastávku hromadné dopravy imitující tvar blobu
Autobusová zastávka podle Kaplického.
Autobusová zastávka podle Kaplického. | Foto: Martin Felgr

Brno - Nová Národní knihovna se podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického budovat nebude. V Brně-středu ale podle něj postavili zastávku hromadné dopravy. Několikametrový přístřešek ve tvaru "chobotnice" bude slavnostně odhalen v úterý.

Na úterní představení by měla přijet i manželka zemřelého architekta Eliška Kaplicky a jeho přítelkyně architektka Eva Jiřičná. Novou zastávku Loosova na sídlišti Lesná podpořila městská část Brno-sever.

S nápadem na využití Kaplického návrhu přišel student práv Martin Felgr. Zúčastnil se s ním soutěže a vyhrál. O samotnou stavbu se postarala společnost Pepsi. Originální zelenou zastávku imitující tvar blobu mohou lidé využívat od úterý.

Použití původního projektu podpořila i Eliška Kaplicky. Podle ní je dobré, že mladí lidé na návrh architekta nezapomněli a kreativně ho využili.

„Chobotnici" chtěli v Brně instalovat už dříve, minulé vedení města Brno-střed ale návrh odmítlo.

Podle Kaplického návrhu měla být postavena nová Národní knihovna v Praze na Letné. Kvůli nedořešeným výkupům pozemků a financování vláda v roce 2008 stavbu zamítla. Podle Evropské komise byla soutěž navíc v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy