Cesta Jana Kaplického na retrospektivě v Praze

Cesta Jana Kaplického na retrospektivě v Praze
Výstava "Vlastní cestou" představuje modely realizovaných staveb, jako je například Floating Bridge v Londýně z roku 1996,...
...ale i Kaplického vize vývoje moderní architektury a designu. Green Bird je návrh organického mrakodrapu. Aerodynamická budova s dvojsmyslným názvem měla jako zdroj větrání využívat přirozeného proudění vzduchu.
Expozici sestavila a vlastním slovem uvedla jeho dlouholetá blízká přítelkyně a architektka Eva Jiřičná.
Návštěvníci si tak mohli prohlédnout zblízka nejen návrhy známých staveb, jako je především "chobotnice" Národní knihovny v Praze. O boji za její usazení v letenském parku byl nedávno do kin uveden dokumentární film Olgy Špátové "Oko nad Prahou".
Foto: Jan Langer
Jan Langer
19. 4. 2010 10:30

Praha - Právě v těchto dnech by se Jan Kaplický dožil třiasedmdesáti let. Za svého života nenašel v rodné vlasti příliš pochopení, zatímco ve světě patří mezi ikony organické architektury.

Jeho inspirativní vize teď přibližuje v plné šíři galerie současného umění DOX. Architektka Eva Jiřičná představuje na výstavě "Jan Kaplický - Vlastní cestou" téměř všechny návrhy kontroverzního umělce - od architektury přes design po módní kreace.

Přijďte se podívat.

 

Právě se děje

před 3 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy