Cesta Jana Kaplického na retrospektivě v Praze

Cesta Jana Kaplického na retrospektivě v Praze
Výstava "Vlastní cestou" představuje modely realizovaných staveb, jako je například Floating Bridge v Londýně z roku 1996,...
...ale i Kaplického vize vývoje moderní architektury a designu. Green Bird je návrh organického mrakodrapu. Aerodynamická budova s dvojsmyslným názvem měla jako zdroj větrání využívat přirozeného proudění vzduchu.
Expozici sestavila a vlastním slovem uvedla jeho dlouholetá blízká přítelkyně a architektka Eva Jiřičná.
Návštěvníci si tak mohli prohlédnout zblízka nejen návrhy známých staveb, jako je především "chobotnice" Národní knihovny v Praze. O boji za její usazení v letenském parku byl nedávno do kin uveden dokumentární film Olgy Špátové "Oko nad Prahou".
Foto: Jan Langer
Jan Langer
19. 4. 2010 10:30

Praha - Právě v těchto dnech by se Jan Kaplický dožil třiasedmdesáti let. Za svého života nenašel v rodné vlasti příliš pochopení, zatímco ve světě patří mezi ikony organické architektury.

Jeho inspirativní vize teď přibližuje v plné šíři galerie současného umění DOX. Architektka Eva Jiřičná představuje na výstavě "Jan Kaplický - Vlastní cestou" téměř všechny návrhy kontroverzního umělce - od architektury přes design po módní kreace.

Přijďte se podívat.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy