V Ústí si lidé připlatí za veřejnou dopravu až 1135 Kč

Michal Kalina
16. 9. 2011 8:32
Dopravní podnik argumentuje zdražováním energií, zvýšením DPH a financováním modernizace
Navýšení cen schválili městští radní, kteří působí v představenstvu dopravního podniku.
Navýšení cen schválili městští radní, kteří působí v představenstvu dopravního podniku. | Foto: Dopravní společnost Zlín-Otrokovice

Ústí nad Labem - Cestující vydají za městskou dopravu v Ústí nad Labem více, od 1. prosince se zdraží základní i zlevněné jízdné až o čtyři koruny. Daleko výrazněji vzroste cena předplatných kuponů.

Třicetidenní jízdenka pro dospělého bude místo 410 korun stát 535, devadesátidenní kupon zdraží z 1060 korun na 1395 a roční z 3710 na 4845 korun. Vzroste i cena žákovských a studentských kuponů.

Dopravní podnik argumentuje třemi důvody zdražování - růstem cen energií a pohonných hmot, předpokládaným zvýšením DPH a většími náklady na obnovu vozového parku.

"Vedení dopravního podniku očekává, že navýšením cen jízdného získá v roce 2012 nejméně 16 milionů," sdělil ředitel společnosti Tomáš Kraus.

Zároveň dojde k prodloužení platnosti jízdenek z 30 na 45 minut, respektive z 60 na 75 minut. SMS jízdenku bude nově možné použít na 60 minut.

Naposledy zdražoval podnik v roce 2008, kdy stála základní jízdenka 15 korun. V roce 2001 to bylo ještě 10 korun.

Zvýšení cen schválilo představenstvo podniku, ve kterém působí městští radní z koalice ČSSD, občanských demokratů a Strany Zdraví Sportu Prosperity.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 58 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy