V Ústí si lidé připlatí za veřejnou dopravu až 1135 Kč

Michal Kalina
16. 9. 2011 8:32
Dopravní podnik argumentuje zdražováním energií, zvýšením DPH a financováním modernizace
Navýšení cen schválili městští radní, kteří působí v představenstvu dopravního podniku.
Navýšení cen schválili městští radní, kteří působí v představenstvu dopravního podniku. | Foto: Dopravní společnost Zlín-Otrokovice

Ústí nad Labem - Cestující vydají za městskou dopravu v Ústí nad Labem více, od 1. prosince se zdraží základní i zlevněné jízdné až o čtyři koruny. Daleko výrazněji vzroste cena předplatných kuponů.

Třicetidenní jízdenka pro dospělého bude místo 410 korun stát 535, devadesátidenní kupon zdraží z 1060 korun na 1395 a roční z 3710 na 4845 korun. Vzroste i cena žákovských a studentských kuponů.

Dopravní podnik argumentuje třemi důvody zdražování - růstem cen energií a pohonných hmot, předpokládaným zvýšením DPH a většími náklady na obnovu vozového parku.

"Vedení dopravního podniku očekává, že navýšením cen jízdného získá v roce 2012 nejméně 16 milionů," sdělil ředitel společnosti Tomáš Kraus.

Zároveň dojde k prodloužení platnosti jízdenek z 30 na 45 minut, respektive z 60 na 75 minut. SMS jízdenku bude nově možné použít na 60 minut.

Naposledy zdražoval podnik v roce 2008, kdy stála základní jízdenka 15 korun. V roce 2001 to bylo ještě 10 korun.

Zvýšení cen schválilo představenstvo podniku, ve kterém působí městští radní z koalice ČSSD, občanských demokratů a Strany Zdraví Sportu Prosperity.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy