V Ústí si lidé připlatí za veřejnou dopravu až 1135 Kč

Michal Kalina
16. 9. 2011 8:32
Dopravní podnik argumentuje zdražováním energií, zvýšením DPH a financováním modernizace
Navýšení cen schválili městští radní, kteří působí v představenstvu dopravního podniku.
Navýšení cen schválili městští radní, kteří působí v představenstvu dopravního podniku. | Foto: Dopravní společnost Zlín-Otrokovice

Ústí nad Labem - Cestující vydají za městskou dopravu v Ústí nad Labem více, od 1. prosince se zdraží základní i zlevněné jízdné až o čtyři koruny. Daleko výrazněji vzroste cena předplatných kuponů.

Třicetidenní jízdenka pro dospělého bude místo 410 korun stát 535, devadesátidenní kupon zdraží z 1060 korun na 1395 a roční z 3710 na 4845 korun. Vzroste i cena žákovských a studentských kuponů.

Dopravní podnik argumentuje třemi důvody zdražování - růstem cen energií a pohonných hmot, předpokládaným zvýšením DPH a většími náklady na obnovu vozového parku.

"Vedení dopravního podniku očekává, že navýšením cen jízdného získá v roce 2012 nejméně 16 milionů," sdělil ředitel společnosti Tomáš Kraus.

Zároveň dojde k prodloužení platnosti jízdenek z 30 na 45 minut, respektive z 60 na 75 minut. SMS jízdenku bude nově možné použít na 60 minut.

Naposledy zdražoval podnik v roce 2008, kdy stála základní jízdenka 15 korun. V roce 2001 to bylo ještě 10 korun.

Zvýšení cen schválilo představenstvo podniku, ve kterém působí městští radní z koalice ČSSD, občanských demokratů a Strany Zdraví Sportu Prosperity.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy