Akce končí, Ostravané zaplatí za MHD i v době smogu

ČTK ČTK
14. 9. 2011 20:14
Ostravští radní bezplatnou MHD zrušili z ekonomických důvodů
Akce skončí kvůli ekonomickým důvodům.
Akce skončí kvůli ekonomickým důvodům. | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Obyvatelé Ostravy už nebudou jezdit v době smogových situací městskou hromadnou dopravou zadarmo.

Ostravští zastupitelé zrušili bezplatnou dopravu během výskutu smogu. Vedly je k tomu ekonomické důvody.

Dosud město stála 23 milionů korun. Primátor Petr Kajnar ale věří, že se k projektu město časem vrátí.

Opozice na radnici krok vítá a akci naopak považuje za neúspěšnou.

Opozice s bezplatnou dopravou nesouhlasila

"Toto opatření považuji za účelné. Budeme se k němu určitě vracet. Chystají se takzvané nízkoemisní zóny, kam bude zakázán v domě smogu vjezd automobilů. Na druhou stranu budeme lidem nabízet bezplatnou hromadnou dopravu," řekl Kajnar.

Představitelé opozičního hnutí Ostravak se zavedením bezplatné dopravy nesouhlasili už v době schvalování opatření. Ve středu své námitky zopakovali.

"Přinos akce byl z hlediska ovzduší nulový. Došlo sice k mírnému poklesu, ale jakákoliv souvislost s Akcí Smog je neprůkazná. Věřím, že vedení města ke středečnímu kroku nevedly jen ekonomické důvody," řekl zastupitel Jan Becher.

Podívejte se, jak Ostravané jezdí v době smogu zadarmo:

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy