Brno - Ačkoliv ekonomická krize drtí řadu oborů, personálních agentur v Česku stále přibývá. Zájem o ně mají nejen ti, co práci hledají, ale také velké koncerny a nadnárodní společnosti.
Menší firmy a soukromníci naopak stále preferují hledání svých zaměstnanců přes úřady práce.
Jaká je v této oblasti situace na jihu Moravy?
"Brno produkuje velmi kvalitní absolventy v oblasti technologií. Brňané pracují velmi tvrdě, kvalitně. A nestojí zaměstnavatele tolik, jako srovnatelní zaměstnanci v Praze," popisuje v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz Kateřina Jílková, ředitelka brněnské pobočky personálních kanceláří Grafton.
Její společnost spolupracuje s výrobními giganty Coca-Cola či Microsoft a ročně zprostředkuje práci stovkám uchazečů.
Handicapované ani matky samoživitelky nehledáme
Aktuálně.cz: Jakou roli má personální agentura na trhu práce?
My v podstatě plníme jakousi doplňkovou, zprostředkovatelskou roli na trhu práce. Pokud by si dnes měl uchazeč hledat práci sám, tak musí mít obrovské množství času, přesně musí vědět do čeho chce jít a jak trh práce funguje. Díky agenturám se tím nemusí zabývat.
A.cz: To, co jste popisovala, má snad činit spíše úřad práce...
My jsme schopni si s uchazečem sednout a plně se mu věnovat. Dokonce radíme i v tak běžných věcech, jako je obyčejné sepsání životopisu či správný přístup k hledání zaměstnání. Takový kompletní servis úřady práce neposkytují. Nemají na to čas.
A.cz: To by úřady mohly zaniknout, když tu působí tolik personálních agentur.
Rozhodně ne. Personální agentury se řídí především poptávkou trhu. Naproti tomu úřady práce mají přímo povinnost hledat zájemcům zaměstnání stůj co stůj.
A.cz: Takže například sociálně rizikové skupiny? Handicapovaní, matky samoživitelky...
To je přesně záležitost úřadů práce. Velké firmy, kterým zaměstnance zprostředkováváme, po nás hledání zaměstnanců z těchto rizikových skupin nechtějí. Primárně je proto ani nehledáme.
Degradace vzdělání? Nerozumím
A.cz: Liší se, co se trhu práce týká, dvě největší města republiky?
Určitě. Brno produkuje velmi kvalitní absolventy v oblasti technologií. Firma také hodně slyší na rozdíly v poměru kvalita - cena obou měst. Brňané pracují velmi tvrdě, kvalitně. A nestojí zaměstnavatele tolik, jako srovnatelní zaměstnanci v Praze.
A.cz: Jaký je vlastně současný stav na trhu práce?
Stále je velký zájem o zaměstnance. Velký nedostatek panuje ve strojírenství, technice, ekonomické oblasti. Firmy hledají vysokoškoláky, protože ti čeští mají ve světě velmi dobrou pověst.
A.cz: To jste mne překvapila. Obecně se mluví spíše o degradaci vysokoškolského vzdělání.
Teď vám nerozumím.
A.cz: V souvislosti s narůstajícím počtem vysokoškoláků se zvyšuje procento těch nepříliš kvalitních.
Já věřím, že přes naše síto projdou pouze ti kvalitní. Navíc my kandidáty jen doporučujeme. Zda firma přijme, nebo nepřijme zaměstnance poslaného přes nás, je na ní.
Praxe nutná. Ale kde ji vzít?
A.cz: Pokud se stane, že student úspěšně dokončí studium a nemůže nalézt práci, co má dělat dál?
Hlavně nezaspat, nepodlehnout negativním myšlenkám. Jít studovat cizí jazyk - v poslední době opět prudce narůstá poptávka po lidech ovládajících němčinu. Snažit se získat praxi, kde se dá. A pak veškeré své výsledky ukázat na pohovoru.
A.cz: Zmínila jste praxi. To je snad největší strašák absolventů. Dle inzerátů ji požaduje snad každý zaměstnavatel.
Snažíme se velké firmy přesvědčovat, že požadavek praxe není vždy nutný. Bohužel, ne vždy se nám to povede.