Průzkum: Lidé se bojí o práci víc než před rokem

Tereza Holanová Tereza Holanová
2. 9. 2011 13:15
Se svým místem si je jistý jen každý desátý zaměstnanec
Foto: Karel Toman

Praha - Počet lidí, kteří se bojí, že přijdou o práci, se ve srovnání s loňským rokem zvýšil. Vyplývá to z anket portálu OnlinePráce, kterých se dohromady zúčastnily tři tisíce respondentů.

Oproti loňskému září se počet návštěvníků portálu, kteří mají obavy z propuštění, zvýšil o 9 procentních bodů na 59 procent. Sedmnáct procent lidí vysloveně uvedlo, že se o místo bojí proto, že jejich zaměstnavatel v posledním roce propouštěl nebo se na to chystá.

"Strach o práci stále přetrvává, firmy totiž stále pracují na reorganizaci a snaží se průběžně co možná nejvíce optimalizovat veškeré náklady včetně těch personálních, obavy ze ztráty zaměstnání proto mohou být v řadě případů oprávněné," komentuje výsledky Lea Kozáková ze zákaznického servisu OnlinePráce. K masovému propouštění podle ní ovšem nedojde.

O práci se nyní nebojí pouze 14 procent dotázaných, zatím co před rokem se jednalo o 24 procent. Za jisté své místo považuje deset procent zaměstnanců.

Podobná anketa, ve které se Centrum pro výzkum veřejného mínění rovněž ptalo na obavy z propuštění, dopadla podstatně optimističtěji. Dvě třetiny z tisícovky oslovených respondentů odpověděly, že ztrátu svého místa považují za nepravděpodobnou.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

KLDR odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu, oznámily světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, podotkla agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea  odpálila zřejmě dvě rakety.

Jedna balistická raketa byla odpálena z blízkosti pobřežního města Sinpcho, kde se nachází severokorejská ponorková základna a režim tam uskladňuje vybavení pro zkušební odpaly raket z podvodních plavidel, přiblížila agentura Reuters, podle níž z tohoto místa KLDR v minulosti vypálila i jiné druhy raket.

Zdroj: ČTK
Další zprávy