Téměř každý desátý obyvatel EU nemá práci

Ekonomika Ekonomika
1. 8. 2011 12:16
Brusel zveřejnil srovnávací statistiky o míře nezaměstnanosti
Foto: Tomáš Netočný

Brusel - Míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstává velmi blízko 10 procentům. Meziměsíčně nijak neklesla nezaměstnanost ani v celé Evropské unii, která v červnu stejně jako v květnu činila 9,4 procenta (po revizi z původně odhadovaných 9,3 procenta).

Informoval o tom Evropský statistický úřad (Eurostat).

Loni v červnu byla v unijních státech platících eurem nezaměstnanost 10,2 procenta a v celé "sedmadvacítce" 9,7 procenta.

Evropští statistici odhadují, že v EU je bez práce zhruba 22,5 milionu mužů a žen, z toho asi 15,6 milionu v eurozóně.

Tradičně nejnižší nezaměstnanost Eurostat zaznamenal u Rakouska (čtyři procenta) a Nizozemska (4,1 procenta). Nejvyšší naopak byla ve Španělsku (21 procent) a Litvě (16,3 procenta v prvním čtvrtletí 2011).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy