Začala to rvačka dětí na písku. Pak se sjeli extremisté

ČTK Petr Holub, ČTK
30. 6. 2013 19:00
České Budějovice řeší, proč ve městě vypukla bitka radikálů a policie kvůli Romům
Několik stovek lidí se 29. června po shromáždění na českobudějovickém náměstí (na snímku), kde protestoval proti častým problémům v soužití na sídlišti Máj, vydalo do inkriminované lokality.
Několik stovek lidí se 29. června po shromáždění na českobudějovickém náměstí (na snímku), kde protestoval proti častým problémům v soužití na sídlišti Máj, vydalo do inkriminované lokality. | Foto: ČTK

České Budějovice - Sobotní konflikt extremistů s Romy a policií v Českých Budějovicích nebyl ve srovnání s obdobnými násilnostmi v severočeských městech příliš dramatický. Překvapil tím, že se odehrál v jižních Čechách.

K násilnostem došlo, protože se organizace protestů ujali pravicoví radikálové z jiných měst.

Přespolní vůdci

Při sobotní demonstraci na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. se sešlo 500 lidí, z toho 50 bylo z tvrdého jádra.

Vesměs přespolní radikálové instruovali převážně mladé jihočeské účastníky, jak se chovat při pochodu na sídliště Máj, jak se bránit policejním zásahům a po případném použití vodních děl.

"Musíme se ozvat, když cikáni bijí a znásilňují naše ženy a děti," "motivovali" například řečníci přihlížející.

Pochod se vydal po dvoukilometrové trase a bezpečnostní síly mu zahradily cestu na připraveném místě na křižovatce u kina Cinestar před vstupem na sídliště Máj.

Policisty tu opět napadli především radikálové tvrdého jádra.

Po zatčení třiceti z nich se ostatní v rozpacích rozešli. "Aspoň vidí, že se umíme ozvat," hodnotil bitku starší pár.

Dva mladíci z davu se zase dohadovali, jestli je policisté mohou identifikovat, když se při násilnostech drželi stranou.

Natlakovaný hrnec Volfovka

V neděli, pár hodin po násilnostech, panoval na sídlišti stejný klid jako o jiných víkendech.

Děti si hrály i na hřišti v ulici M. Chlajna, kde nepokoje minulý pátek začaly absurdní rvačkou. Na pískovišti se tehdy popraly dvě děti, poté se do sebe pustili jejich vesměs nezaměstnaní příbuzní z romské i neromské strany.

Vybuchlo tak napětí, které se již delší dobu střádá v nejhustěji zastavěné části sídliště Máj zvané "střední Volfovka", kde stojí těsně vedle sebe osmi- a dvanáctipatrové paneláky. Část domů využívá město jako byty pro sociálně slabé občany, část patří společenství vlastníků.

Majitelé bytů v některých domech těžce snášejí hlučné noční oslavy obyvatel bytů v sociálních domech, nemohou však své byty prodat a odstěhovat se.

"Policisté do střední Volfovky vůbec nechodí," popisuje poměry na sídlišti Máj jeden z obyvatel s tím, že poslední dobou přibývá násilností, které přitom policie neřeší.

Nepochybili jsme, hájí se město

Nečekaný výbuch napětí měl v neděli dohru i mezi českobudějovickými politiky a aktivisty. Někteří obviňují magistrát, že vůbec nechal cizí radikály městem projít.

Primátor města Juraj Thoma je však přesvědčen, že radnice nepochybila. "Jsem přesvědčený, že jsme udělali maximu toho, co se udělat dalo, a v tomto směru jsme nic nepodcenili," řekl Thoma.

Faktem je, že manuál k zákonu o právu shromažďovacím, který vydalo v roce 2009 ministerstvo vnitra, však uvádí, že podobné akce lze za určitých okolností zakázat.

Zejména pokud shromáždění "směřuje proti národnosti, pohlaví, rase, původu, politickému nebo jinému smýšlení, náboženskému vyznání a sociálnímu postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti".

"Na náměstí situaci koordinovali dva pracovníci správního odboru magistrátu. Ti by prý možná shromáždění rozpustili, ale dříve tak učinil organizátor, který oficiálně akci ukončil," tvrdí Thoma.

Stejně se hájí i svolavatel pouličního protestu. "Naše shromáždění skončilo před 17. hodinou na českobudějovickém náměstí. To, co se děje v ulicích města, nemá s naší aktivitou nic společného a ani to nemůžeme nijak ovlivnit," řekl pořadatel akce Michal Choura.

Primátor Thoma v neděli uvedl, že si není jistý, jestli k ukončení protestu stačí výkřik "černé svině", který na náměstí někteří účastníci skandovali. "Neumím to posoudit, nejsem právník," reagoval primátor.

Při následných potyčkách mezi policisty a účastníky pochodu bylo na sídlišti Máj zraněno deset osob.

Čtyři desítky rváčů policie zatkla. Sedm z nich podezírá z trestného činu násilí proti úřední osobě, dalších 32 vyšetřuje kvůli přestupkům.

Zatím nikdo nebyl obviněn, řekla jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická. V místech střetů prozatím policejní hlídky zůstávají.

 

Právě se děje

Další zprávy