Tábor – Hudební festival Mighty Sounds dostal za překročení hluku během loňského ročníku od Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje pokutu 420 tisíc korun. Podle pořadatelů to ohrožuje pořádání samotného festivalu.
Není to poprvé, finanční trest dostávají každý rok a s každým dalším ročníkem se zvyšuje dvojnásobně. "Proti pokutám, které jsme dostali, se stále odvoláváme," uvedla Markéta Štěchová z produkční agentury festivalu. Pokud bude výše pokut růst i v dalších letech, znamená to konec festivalu.
Výše pokut je přitom ve srovnání s jinými ve městě pořádanými festivaly překvapivě vysoká.
Finanční sankce udělované českým hudebním festivalům bývají běžně ve výši tisíců či desetitisíců korun. Například multižánrový festival Colours of Ostrava dostal, podle svých pořadatelů, před šesti lety pokutu v řádu desetitisíců korun. Přestěhováním do areálu Dolních Vítkovic však stížnosti na překročení hlukového limitu ustaly. Jiří Sedlák z pořadatelského týmu ostravského festivalu označil 420tisícovou pokutu pro Mighty Sounds za "šílenost".
Pořadatelé Mighty Sounds dostali pokutu poprvé v roce 2010, kdy přesunuli festival na letiště Čápův dvůr. Po odvolání byla částka snížena z původních 125 tisíc na 90 tisíc korun. Rok na to jim byla vyměřena částka 180 tisíc korun a za ročník 2012 se jednalo již o 360 tisíc. Poslední pokutu se pořadatelům podařilo po odvolání snížit na 210 tisíc korun.
Příliš hlučná neděle
Jihočeská krajská hygienická stanice uvedla, že prověření hladiny hluku festivalového areálu je vždy na podnět obyvatel okolí táborského letiště, kde se festival koná. “Lidé se ozývají už dopředu, nemůžeme dělat nic jiného, než hladinu hluku změřit,“ říká.
Podle starosty Tábora, Jiřího Fišera, mají místní obyvatelé problém především s večerními nedělními koncerty. "Páteční a sobotní program uzpůsobí festivalu, buď jej navštíví, nebo odjedou třeba na chalupu. Ale když mají jít v pondělí ráno do práce, je jasné, že se jim hlučná nedělní noc nelíbí,“ řekl Fišer.
Povolená hranice pro noční dobu, tedy od desíti večer do šesti ráno, je 35 dB, což odpovídá relativnímu tichu v obsazeném hledišti kina. Hluk, naměřený vloni 19. července v obytné zóně nedaleko areálu, dosahoval podle pořadatelů 48 dB až 55 dB, odpovídající normálnímu pouličnímu hluku až běžné hlasitosti televize.
"Každým rokem se snažíme vyřešit orientaci jednotlivých pódií tak, aby co nejméně mířila na nejblíže položené obytné zóny. V pozdních hodinách také hudbu tišíme," uvedla Štěchová.
Letošní ročník se bude konat druhý červencový víkend. Štěchová uvedla, že nedělní program bude oproti předchozím ročníkům zkrácen. "Další případnou variantou je změna místa konání festivalu v příštích letech," uzavřela.
Podle táborského starosty by ztráta mezinárodního festivalu znamenala pro město také ztrátu příjmu z cestovního ruchu i reklamy. Řešení problému ale není v kompetenci města, rozhodnutí musí přijít z vyšších pozic, konkrétně ministerstva zdravotnictví, pod které krajská hygienická stanice spadá.