Vimperk (Prachaticko) - Správa Národního parku Šumava nechá během září kvůli bezpečnosti zlikvidovat kolem stezek na 3000 uschlých stromů.
Na cestách do divočiny v okolí Kvildy, Modravy, Prášil a především Srní se tak mohou turisté setkat s určitými omezeními. Některé cesty budou uzavřené úplně, jinde budou pohyb na stezkách řídit pracovníci správy parku, informoval jeho mluvčí Pavel Pechoušek.
Informace o uzavírkách cest turistům poskytnou pracovníci informačních středisek, informační a strážní služby i lesníci.
"Stromy se asanují pomocí speciální plošiny, ze které se naříznou a pomocí kladkového mechanismu zlomí," uvedl náměstek pro lesní ekosystémy parku Jan Kozel.
Suché stromy podle něj znamenají pro turistiku na Šumavě vážný problém. Jen několik let po odumření způsobeném lýkožroutem smrkovým se začínají lámat.
"Kmeny napadají dřevožijné houby, které způsobují rychle postupující hnilobu dřeva. Takto napadené a oslabené dřevo neodolá střídání teplot, vlhkosti a může se i za bezvětří nekontrolovatelně zřítit," vysvětlil Kozel.
Lesníci proto vyhledávají potenciálně rizikové stromy v blízkém okolí cest, které označí a specialisté je poté bezpečně pokácí. Jejich kmeny zůstávají na místě a mohou pak obohatit chudé horské půdy a přispět k obnově lesa.
Na území šumavského parku se suché stromy podél turistických cest podle mluvčího Pechouška kácí od roku 2005. Rok předtím zabil uschlý smrk turistku na naučné stezce směrem na Boubín.