Písek - Česká národní banka (ČNB) vydává zlatou minci v hodnotě 5 tisíc korun s motivem gotického Kamenného mostu v Písku.
Zahajuje tak nový cyklus nazvaný Mosty České republiky. V následujících pěti letech banka vydá deset mincí s nejvýznamnějšími mosty Česka. První z nich ve středu v Písku představil guvernér ČNB Miroslav Singer.
Cyklus věnovaný mostům navazuje na dva předchozí cykly věnované deseti stoletím architektury a technickým památkám. Mince s Kamenným mostem je vyražena ve dvojím provedení. V běžné kvalitě bude vyrobeno 2600 mincí, ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem 6900.
K mostům má banka vztah
Mosty jako téma dalšího cyklu ČNB podle Singera zvolila proto, že jsou dílem našich předků a na mincích se velmi dobře znázorňují.
Kamenný most vybrali proto, že je jedním z nejstarších ve střední Evropě a ČNB má k mostu v Písku blízký vztah. Její zaměstnanci po povodních v roce 2002 zorganizovali sbírku na opravy píseckého mostu, jenž velká voda značně poškodila, uvedl Singer.
Nominální hodnota mince je 5 tisíc korun, skutečná hodnota se odvíjí od tržní ceny zlata, kterého mince obsahuje polovinu trojské unce, uvedl člen bankovní rady Pavel Řežábek.
Hlavním motivem lícní strany mince je socha sv. Jana Nepomuckého, která na mostě stojí. Na rubu je vyobrazen celkový pohled na most. Autorem výtvarného návrhu je sochař Zbyněk Fojtů.
V dalších letech budou pamětní mince věnovány baroknímu mostu v Náměšti nad Oslavou, Negrelliho viaduktu v Praze, dřevěnému mostu v Lenoře, železničnímu mostu v Žampachu, Jizerskému viaduktu na trati Tanvald-Harrachov, železobetonovému mostu v Karviné-Darkově, Žďákovskému mostu na Písecku a Mariánskému mostu v Ústí nad Labem.
Kamenný most přes řeku Otavu byl v Písku postaven ve 13. století, je dlouhý 111 metrů a široký 4,5 metru. Je nejstarším českým dochovaným silničním kamenným mostem těchto rozměrů.