Počtvrté to vyšlo. Rektorem Jihočeské univerzity bude Tomáš Machula

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2016 15:45
Nynější děkan teologické fakulty Tomáš Machula se od dubna stane rektorem Jihočeské univerzity. Šlo o čtvrtou volbu, ve třech předchozích, které se konaly v prosinci, lednu a únoru, žádný z tehdejších kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Machula získal potřebnou nadpoloviční většinu ve 2. kole. V tom jej podpořilo 21 senátorů. Letos Machulovi končí mandát děkana teologické fakulty. Nyní bude čekat, až jej rektorem jmenuje prezident Miloš Zeman.
Tomáš Machula
Tomáš Machula | Foto: ČTK

České Budějovice - Novým rektorem Jihočeské univerzity (JČU) se stane nynější děkan teologické fakulty Tomáš Machula. V dubna vystřídá Libora Grubhoffera, jenž už nekandidoval. Rektora ve čtvrtek zvolil akademický senát. Šlo o čtvrtou volbu, ve třech předchozích, které se konaly v prosinci, lednu a únoru, žádný z tehdejších kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů.

Kromě Machuly o funkci rektora usilovala ještě prorektorka JČU Dagmar Škodová Parmová. Rektor soukromé českobudějovické Vysoké školy evropských a regionálních studií Luboš Pána před volbou svou kandidaturu stáhl.

Machula získal potřebnou nadpoloviční většinu ve 2. kole. V tom jej podpořilo 21 senátorů. "Rektorské klání bylo tentokrát docela klidné a umírněné. Budu se snažit univerzitu vést tam, kam jsem slíbil, to jest ke kvalitě," řekl Machula.

Letos mu končí mandát děkana teologické fakulty. Čtyřiačtyřicetiletý Machula bude nyní čekat, až jej rektorem jmenuje prezident. "Obvykle to nějakou dobu trvá, takže se to možná nestihne ani do toho 1. dubna. Já to docela vítám, protože jsem se na funkci nemohl dlouhodobě připravovat, jelikož kandidatura na rektora pro mě byla spíše východiskem z nouze, do níž se univerzita dostala. To znamená, že každý čas na přípravu týmu a vyřízení dalších povinností, je pro mě vítaný," komentoval Machula.

Vždycky je lepší nějakou kontinuitu zachovat

Při svém představování v úterý řekl, že pokud bude zvolený, nepočítá se současným rektorem Liborem Grubhofferem na funkci ve vedení univerzity. Vyjádřil se, že zatím nechce žádné konkrétní osoby, s nimiž by rád spolupracoval, jmenovat. "Nechci předbíhat a být konkrétní, ale na rovinu říkám, že vždycky je lepší nějakou kontinuitu zachovat," řekl.

Podle současné prorektorky a další kandidátky Parmové Škodové rozhodli akademičtí senátoři správně. "Univerzita bude mít důstojného rektora, který ji povede správným směrem," řekla po volbě.

Grubhoffer, jenž univerzitu vede od roku 2012, je známý svou kritikou Miloše Zemana. Prezident ho opakovaně nepozval na předávání státních vyznamenání, které se koná 28. října, a kam zve většinu rektorů. Grubhofferovi končí rektorský mandát 31. března. Pokud by do té doby prezident Machulu nejmenoval, univerzitu povede prorektor.

Zeman hraje na vlny populismu, nahání mi to hrůzu, říká rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Podle něj by se teď situace mezi rektory a Milošem Zemanem dala označit za válku. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 cm sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 MW. Dodavatelem technologie bude GE Renewable Energy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy