Univerzity podaly žalobu na prezidenta Zemana. Vadí jim, že nejmenoval profesory

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 11. 2015 18:44
Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická společně se třemi nejmenovanými kandidáty na profesory Jiřím Fajtem, Ivanem Ošťádalem a Janem Eichlerem podaly žalobu na prezidenta Miloše Zemana. ČTK o tom informoval mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. Akademici argumentují, že zákon o vysokých školách prezidentovi odmítání podpisu jmenovacího dekretu neumožňuje. Navrhují vydání rozsudku, který by Zemanovi jmenování uložil. Fajt navíc připravuje ještě žalobu na ochranu osobnosti.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Univerzita Karlova (UK) a Vysoká škola ekonomická (VŠE) podaly žalobu na prezidenta Miloše Zemana.

Učinily tak spolu se třemi profesory, které Zeman odmítl jmenovat - Jiřím Fajtem, Ivanem Ošťádalem a Janem Eichlerem.

Akademici tvrdí, že zákon o vysokých školách prezidentovi odmítání podpisu jmenovacího dekretu neumožňuje. Navrhují, aby to prezidentovi nařídil soud.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman i přes krok akademiků svůj postoj nezmění a tři profesory nejmenuje.

"Stanovisko pana prezidenta je neměnné, to znamená pan prezident nejmenuje tyto tři profesory z mimořádně závažných důvodů, které jsme už několikrát prezentovali," řekl Ovčáček.

Odkládaná schůzka

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uvedla, že bránit se žalobou proti nečinnosti prezidenta republiky je právem nejmenovaných profesorů. "Rozhodne soud. Samozřejmě mě netěší pokračující spor, 24. listopadu se setkám opět s panem prezidentem a o aktuální situaci s ním budu jednat. Nově jmenovaným profesorům jmenovací dekrety podepsané prezidentem předám zatím sama. Ostatní je v řešení," napsala ve vyjádření.

Impulzem pro podání žaloby byla podle rektora UK Tomáše Zimy neustále odkládané setkání rektorů s prezidentem a s ministryní.

O schůzce se hovořilo od srpna, kdy Valachová o profesorech jednala s prezidentem v Lánech. Tehdy byla avizována na říjen, ale ani po polovině listopadu nebyl stanoven žádný termín.

"Zastávám názor, že jednat se má do poslední chvíle. Říkal jsem, že s žalobami počkáme na tu schůzku. Ale když se pořád nekonala, tak jsme to podali nyní," řekl Zima. Nechtěl, aby byly žaloby podány v prosinci, tedy v adventním čase. Příští týden je pracovně v zahraničí.

Zeman se podle Ovčáčka v nejbližší době sejde pouze s Valachovou, rektoři na ní nebudou. Hradní mluvčí zároveň poznamenal, že schůzka se zástupci vysokých škol "nebyla rušena z podnětu prezidenta republiky".

Školy: mají na to právo

Fajta a Ošťádala z Univerzity Karlovy v Praze a Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou od jara odmítá Zeman jmenovat kvůli jejich údajným závažným prohřeškům z minulosti.

Dotčené vysoké školy zastávají názor, že všichni splnili veškeré zákonné podmínky, takže mají na jmenování profesorem právní nárok.

Ve snaze zajistit pravomocné rozhodnutí v této záležitosti podaly univerzity a nejmenovaní profesoři na prezidenta žaloby k Městskému soudu v Praze. Zeman odmítáním jmenovat dotčené profesorem podle nich nerespektuje závazný pokyn vědeckých rad UK a VŠE a usnesení vlády z letošního dubna.

Zákon mu to z jejich pohledu neumožňuje. "Žaloby se odvolávají na paragraf 73 zákona o vysokých školách, z něhož vyplývá, že pokud dotyčný úspěšně prošel jmenovacím řízením dle zákona o vysokých školách, je prezident republiky povinen jmenování provést a předseda vlády je povinen rozhodnutí o jmenování spolupodepsat. Zákon zde nenabízí prezidentovi republiky žádný prostor pro uvážení a návrh vědecké rady dané vysoké školy je pro něho závazný," uvádějí v tiskové zprávě.

Fajt: Jako maturita

Ředitel Národní galerie Fajt ve svém prohlášení zdůraznil, že právo na přezkum jmenovacích řízení mají jen univerzity.

"Podobně jako ředitel gymnázia ctí výsledky maturitní komise a podepisuje předložená maturitní vysvědčení, je zákonnou povinností prezidenta republiky podepsat doporučené jmenovací dekrety," poznamenal ve svém prohlášení.

Důvodem pro Fajtovo nejmenování byla informace, že NG chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu.

Fajt připomněl, že toto řešení odmítl, a prezidentovy argumenty označil za nepravdivé a manipulativní. Proti Zemanovi se kvůli tomu připravuje ještě žaloba na ochranu osobnosti.

Žaloba: Narušení nezávislosti škol

Žalobci se domnívají, že prezident svým jednáním narušuje autonomní povahu řízení o jmenování profesorem a tím i autonomii a nezávislost dotčených vysokých škol.

Zároveň zpochybňuje akademická práva a univerzitní svobody. "Nejmenováním profesorů prezident zasahuje do vnitřního uspořádání obou vysokých škol a do personálního zabezpečení studijních programů," doplnili.

Situaci nejmenovaných profesorů s prezidentem řešil ještě exministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Na konci května o tom jednal společně s rektory na Hradě.

Na postoji hlavy státu se ale po schůzce nic nezměnilo a žádný posun nepřineslo ani srpnové jednání v Lánech za účasti nové ministryně Valachové.

Zeman: je to závažné

Pan prezident mě spojil s úplatky, to je lež, velice mě to poškozuje, říká ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Český stát chce žalovat kvůli ochraně osobnosti a kvůli nároku na získání titulu profesora
15:53
Pan prezident mě spojil s úplatky, to je lež, velice mě to poškozuje, říká ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Český stát chce žalovat kvůli ochraně osobnosti a kvůli nároku na získání titulu profesora | Video: Martin Veselovský

Zeman již v květnu oznámil, že trojici profesorů nejmenuje kvůli jejich minulosti.

V Ošťádalově případě byly důvodem jeho údajné kontakty se Státní bezpečností, u Eichlera pak působení v propagandistických útvarech československé armády.

Oznámil také, že tehdejšímu ministrovi Chládkovi a rektorům VŠE a UK předá tajné materiály, které se "týkají spolupráce se Státní bezpečností, respektive spolupráce s represivními složkami minulého režimu".

Zeman tvrdil, že by je uveřejnil, neumožňuje to ovšem zákon.

"Nicméně tyto materiály jsou natolik závažné, že věřím, že oba dva rektoři odejdou přesvědčeni, že moje rozhodnutí je správné," dodal.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy