Dobré vysoké školy si akreditaci udělí samy, poslanci po roce schválili novelu zákona

Markéta Hronová Markéta Hronová
27. 1. 2016 12:42
Schválená novela zákona zavádí největší změny v oblasti udělování akreditací. Školy získají větší autonomii, ale také odpovědnost. Ty dobře hodnocené si budou jednotlivé obory akreditovat samy. Postup při jmenování profesorů se nemění, pravomoc zůstane prezidentovi. Nově by mohli o vysokoškolský titul přijít lidé, kteří ho získali nepoctivě.
Poslanci schválili novelu školského zákona
Poslanci schválili novelu školského zákona | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci schválili ve třetím čtení novelu vysokoškolského zákona, která zavádí největší změny především v systému udělování akreditací. Pokud škola prokáže, že má dobře nastavené vnitřní hodnocení a je schopna ohlídat kvalitu vyučovaných oborů, může získat takzvanou institucionální akreditaci k dané vzdělávací oblasti.

Když ji škola dostane například pro oblast ekonomie, jednotlivé obory, jako jsou zahraniční obchod či podniková ekonomika, si už bude moct akreditovat sama. Nebude potřebovat souhlas nového Národního akreditačního úřadu, který nahradí stávající akreditační komisi.

Jestliže toto povolení nezíská, bude muset stejně jako dosud žádat o akreditaci na každý obor zvlášť. "Školy dostanou větší autonomii, ale také odpovědnost," míní předsedkyně dosavadní akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Akreditační úřad bude mít patnáct členů. Pět jich má být z praxe, jeden student, zbytek lidé z akademického prostředí. Jeho předseda a místopředsedové už nebudou smět vyučovat na vysokých školách. Kdo v komisi zasedne a jak nastaví pravidla pro udělování institucionálních akreditací, určí, zda se kvalita vysokých škol zvedne, nebo naopak rozvolní.

Problém "létajících profesorů"

Nejvíce Sněmovna debatovala o pozměňovacím návrhu, který předložil předseda školského výboru Jiří Zlatuška (ANO). Ten si přál, aby akademici museli získat souhlas rektorů všech škol, na kterých budou přednášet. Jeho návrh podpořil svým hlasováním také školský výbor.

Podle Zlatušky je třeba vzít v potaz konkurenceschopnost škol. Zabránit chce také praxi "létajících" učitelů, kteří učí na řadě vysokých škol jen kvůli výdělku. Ministerstvo školství souhlasí s tím, že tato praxe může mít negativní dopady na výuku. Zároveň přiznává, že se ale taková změna měla projednat standardně ve výboru, a ne řešit pozměňovacím návrhem na poslední chvíli.

S omezením pro učení na více vysokých školách nesouhlasili zástupci vysokých škol. "Domníváme se, že ten návrh je v rozporu s ústavou," říká předseda rady vysokých škol Jakub Fischer.

Poslanci se nakonec shodli na tom, že je to dobrý návrh, ale existují pochyby o jeho právní aplikovatelnosti. Proto jej odložili s tím, že návrh zapracují do nějaké další novely.

Kompromis, který toho mnoho nezmění

Současná novela se považuje za kompromis mezi univerzitami a politiky. Vznikala pět let, přes funkční období několika ministrů. Přestože měla být nekonfliktní, jen ve Sněmovně se projednávala přes rok.

Kromě změny akreditací zavádí také vyšší sociální stipendia, snazší by mělo být odebrat titul lidem, kteří si k němu dopomohli úmyslným trestným činem, plagiátorstvím nebo jiným úmyslným jednáním proti dobrým mravům.

Naopak postup při jmenování profesorů se nemění. Pravomoc zůstává prezidentovi.

Novelu vysokoškolského zákona mnozí kritizovali i proto, že je podle nich nedostatečná a nic podstatného vlastně nemění. "Musím zopakovat slova jednoho mého kamaráda, že zástupci vysokých škol rok pracovali na tom, aby se nic moc nezměnilo," řekla ve Sněmovně Anna Putnová (TOP 09).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy