Jednání o jmenování profesorů: chaos a "zázračné" zmizení komunistů

Markéta Hronová Markéta Hronová
14. 1. 2016 17:58
Ještě ráno šla ministryně školství Kateřina Valachová a zástupci koalice na jednání školského výboru s jasným plánem: Podpoříme už projednaný návrh vysokoškolského zákona a nebudeme měnit způsob jmenování profesorů. Jenže v klíčový okamžik se zjistilo, že koalice nemá dost poslanců. Předseda školského výboru Jiří Zlatuška tak musel "zasáhnout". Prohlásil hlasování za zmatečné, přerušil jednání, a koalice v čele s ministryní Kateřinou Valachovou tak měla čas na to, aby situaci vyřešila. Napodruhé hlasování dopadlo tak, jak chtěla.
Podle školského výboru by jmenování profesorů mělo zůstat povinností prezidenta.
Podle školského výboru by jmenování profesorů mělo zůstat povinností prezidenta. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zmatek provázel projednávání budoucího způsobu jmenování profesorů ve sněmovním školském výboru. Koalice se sice konečně dohodla, že podpoří stávající způsob, kdy profesory jmenuje prezident, ale při hlasování přišel zádrhel: chyběli poslanci.

Výbor přitom dává stanoviska k zákonům, podle kterých se pak v Poslanecké sněmovně hlasuje o pozměňovacích návrzích. Je tedy důležité, aby se koalici podařilo klíčový dokument prosadit.

V okamžiku, kdy měl výbor hlasovat, zda zákon pošle do Sněmovny se souhlasným stanoviskem, začala velká sháňka po Vítězslavu Jandákovi (ČSSD) a dalších poslancích koalice. Ta zjistila, že jí k prosazení souhlasného stanoviska chybí jeden poslanec.

Předseda výboru Jiří Zlatuška tak prohlásil jednání za zmatečné a vyhlásil pětiminutovou přestávku. Během ní ze sálu "zázračně" zmizeli komunisté, snížilo se tak hlasovací kvórum a hlasy přítomných koaličních poslanců ke schválení stačily.

Zlatuška opakované hlasování vysvětloval tím, že se domníval, že někteří přítomní nevěděli, o čem hlasují.

"Počkejte, pane předsedo, proč bylo hlasování označeno za zmatečné? Já jsem nic takového neřekl. Řekl jsem pouze, že vím, pro co hlasuji," začal se ptát poslanec TOP 09 František Vácha. Předseda výboru se začal omlouvat a situaci zachraňovali poslanci ČSSD. "Já jsem to tady říkal, že tomu nerozumím, jen jsem to asi neřekl do mikrofonu," zachraňoval situaci poslanec Petr Kořenek (ČSSD).

Jak vyřešit pat

Během sedmi měsíců, kdy prezident Zeman odmítá jmenovat tři profesory, se vyrojily hned tři návrhy, jak tuto patovou situaci pro příště ošetřit. První od předsedy ODS Petra Fialy, který si přál, aby profesory do budoucna jmenovali rektoři univerzit. Druhý podal proti vůli ministryně školství poslanec David Kasal (ANO). Ten chce, aby se ti, které prezident odmítne jmenovat, za 60 dnů profesory stali automaticky a dekret jim předal ministr školství.

Nakonec se podařilo prosadit třetí variantu, a sice že se kvůli prezidentu Zemanovi způsob jmenování měnit nebude.

Novela vysokoškolského zákona má mimo jiné zavést nová pravidla pro akreditace studijních oborů, systém hodnocení kvality škol a sociální stipendia. Upravit má také odebírání neoprávněně získaných titulů, poplatky za uznávání vzdělání nebo působení zahraničních škol a jejich poboček v Česku. Dosavadní akreditační komise má být nahrazena Národním akreditačním úřadem.

Novela míří do posledního kola hlasování do Poslanecké sněmovny.

Povinná státní maturita z matematiky bude, zpomalíme ale její náběh, říká ministryně školství Kateřina Valachová. Prezident Zeman podle ní nemá ústavní nárok na nejmenování profesorů. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy