Jindřichův Hradec - Po stopách zbytků letounu Wellington, který byl s českou posádku za druhé světové války sestřelen nad německou vesnicí Andervenne, se ve čtvrtek vydala výprava jindřichohradeckého Klubu historie letectví.
Její členové chtějí na místě vypátrat trosky stroje, jenž se zřítil poblíž nizozemských hranic mezi 15. a 16. září 1941.
Jde o 15. zahraniční expedici jindřichohradeckého Klubu historie letectví.
Osm členů výpravy urazí během 11 dnů v autě na 5000 kilometrů.
"Hlavním cílem je právě okolí vesnice Andervenne, chceme se tam setkat s pamětníky, kteří mohli sestřelení letounu, po jehož ostatcích pátráme, zažít," řekl člen klubu Vladislav Burian.
Klub pojede i do Lucemburska a Belgie
Kromě toho expedice mimo jiné zamíří také do Lucemburska a Belgie. Tam se hodlá setkat s leteckou historickou skupinou Baha, s níž dlouhé roky spolupracuje.
Jindřichohradecký Klub historie letectví existuje od roku 1990.
Zabývá se dokumentací historie druhé světové války, především účastí Čechů ve vojenských operacích. Kromě let 2008 a 2009, kdy členové klubu budovali letecké muzeum v Deštné na Jindřichohradecku, se snaží každý rok vyjíždět na průzkumnou výpravu.
Účastníci expedice navštívili letce RAF
Například při Expedici Dunkerque '95 hledal Klub historie letectví stopy československé obrněné brigády, která se v letech 1944 a 1945 účastnila bojů na západní frontě.
Účastníci Expedice Duxford '98 zase navštívili v Británii letce, kteří se v řadách RAF účastnili operací druhé světové války. Dokumentovali také nejznámější válečné lokality a hřbitovy z letecké bitvy o Británii.
Klub historie letectví také v polovině letošního května pomáhal vypátrat a vyzvednout ze země torzo letounu Fw-190 Focke Wulf, který se zřítil v srpnu 1944 během letecké bitvy americké letky a německé Luftwaffe u Otína na Jindřichohradecku. Jde o nejzachovalejší válečný stroj nalezený na území Česka.