Dílčí úspěch jihočeské revoluce: Baborová odstoupila

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 1. 2013 17:03
Bude-li komunistická radní pro školství nahrazena stranickým kolegou, protesty neskončí
Vítězslava Baborová (KSČM), radní Jihočeského kraje pro školství
Vítězslava Baborová (KSČM), radní Jihočeského kraje pro školství | Foto: KV KSČM České Budějovice

České Budějovice - Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) obdržel od radní pro školství Vítězslavy Baborové (KSČM) písemnou rezignaci. O jejím nástupci rozhodne na nejbližším zasedání zastupitelstvo.

Již od jejího zvolení proti ní protestují jihočeští studenti a další část veřejnosti.

Prakticky od svého jmenování do funkce je Baborová na nemocenské, rovněž středeční rezignaci vysvětlila podle Zimoly  přetrvávajícími zdravotními problémy.

Spekuluje se, že by ji měl nahradit další zástupce komunistů.

Nešlo jen o Baborovou, ale o komunisty u moci

Zástupce studentů, kteří organizují protesty proti tomu, že školství v kraji vede zástupce KSČM, již déle deklarují, že samotný odchod Baborové nic nevyřeší. "My se nestavíme proti její osobě. Nám nejvíc vadí, že tento resort vedou komunisté. I když paní Baborová skončí a nahradí ji někdo jiný z KSČM, tak naše protesty budou dále pokračovat," řekl již dříve jeden ze zástupců studentů Šimon Heller.

Lidé seskupení v iniciativě "Komunisté nepatří ke kormidlu" podle zjištění Aktuálně.cz berou svůj protest ještě šířeji. Vadí jim  samotná účast KSČM na moci, a to obecně, bez ohledu na stupeň moci či region. Nicméně jihočeské bouře iniciovala, jak pro Aktuálně.cz řekl jeden z lídrů jihočeských studentů Dominik Hořejší, právě Vítězslava Baborová a několik jejích prohlášení.

Dominik Hořejší, jeden z jihočeských studentských rebelů proti komunistům.
Dominik Hořejší, jeden z jihočeských studentských rebelů proti komunistům. | Foto: Ludvík Hradilek

"Ta k petici, již napsal třeboňský učitel pan Martin Rosocha, řekla, že považuje za nevhodné, aby se o době, kterou nepamatují, vyjadřovali studenti nebo lidé, kteří při revoluci nebyli plnoletí. Tento výrok popírá hodnoty vzdělání, především toho historického," řekl Hořejší.

Od samého počátku naší iniciativy byl ovšem nesouhlas vyjadřován vůči všem komunistům v krajských radách. "Jak šel čas, výroky komunistů nabývaly na síle. Například předseda KSČM Vojtěch Filip, bývalý příslušník StB, nás označil za fašisty. On i mnoho dalších by si měli uvědomit, že petice a demonstrace jsou standardním nástrojem demokracie a patří do stejného systému jako volby, dodal v rozhovoru pro Aktuálně.cz Dominik Hořejší.

Historie konfliktu

Volby v Jihočeském kraji loni v říjnu vyhrála ČSSD před KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství komunistku, což vyvolalo první vlnu nevole části studentů a veřejnosti.

Ještě před zvolením radní učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby školství vedl zástupce KSČM. Dosud ji podepsalo přes 12 000 lidí. Žáci třeboňského gymnázia začali proti komunistické radní protestovat jako první, postupně se přidaly další školy. Záhy vznikla i petice na podporu Baborové. Podepsalo ji přes 6000 lidí.

Tak vypadal jeden z jihočeských protestů:

Na protest proti vládě ČSSD s KSČM se v Českých Budějovicích konala tři shromáždění, nyní také dobrovolníci drží štafetovou hladovkou. Ta začala 8. ledna a po 24 hodinách se v ní střídají jedinci, kteří po tu dobu nejedí. Studenti současný stav ve vedení kraje označují za podvod na voliče. Podle nich sociální demokraté porušili takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje spolupráci ČSSD s jakýmikoliv extremistickými stranami, také s KSČM.

 

Právě se děje

Další zprávy