Kontroly se konaly zejména v Praze 1. "Je to tím, že tam se tyto 'atrakce' vyskytují nejvíce. Kontroly jsou zaměřeny zejména na pseudohistorické vozy a různá pivní vozítka," řekl radní pro dopravu a primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě).
Při kontrolách byla některým z provozovatelů zakázána jízda, jedno vozidlo řešili policisté. V jednom případě byla podle náměstka nejasná identifikace VIN kódu. Celkem 22 vozidlům byla omezena platnost technické kontroly.
Podle magistrátu patří k nejčastějším prohřeškům chybějící dokumentace, a to jak povolení, tak k technickému stavu vozidel. Provozovatelům často chybí doklad k oprávnění podnikání, koncesní listina nebo povolení k provozování linkové dopravy.
Mezi závadami magistrát zjistil kromě chybějícího VIN kódu také neúplný štítek vozidla, chyběla rezerva nebo povinné vybavení a bezpečnostní pásy. Mezi alarmující prohřešky Scheinherr zařadil uchycení kola jedním šroubem, domácí svařování, ostré hrany, namontovaná zpětná zrcátka z motocyklů nebo nefunkční světla.
"Chyběla také homologace, která je dělána podomácku. Jednou jsme našli dokonce duplikovanou palubní desku. Pod tou viditelnou byla druhá. Tohle je jak vyráběné pro lunaparky, nejsou to vozidla určená pro provoz po komunikacích," řekl náměstek.
Vozy jsou v řadě případů registrovány jako sněžné rolby, traktory nebo motocykly. Provozovatelům a řidičům dává magistrát pokuty nebo řeší přestupky ve správním řízení. Magistrát zároveň řeší, které stanice technické kontroly vydaly vozidlům oprávnění. Podle náměstka jde o dvě stanice na Ústecku a v Lovosicích.