Tady chytili evropskou šanci za pačesy. Česká obec vydělala

Tady chytili evropskou šanci za pačesy. Česká obec vydělala
Dolní Břežany leží hned za jižní hranicí Prahy.
Mohly být zajímavé snad chátrajícím sídlem pražských arcibiskupů.
Trpícím divokým stavebním růstem satelitu u Prahy.
Zběsilost developerů však zkrotil osvícený majitel pozemků (Pražské arcibiskupství)  spolu s aktivním přístupem místních politiků.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
24. 5. 2014 11:25
Před pěti lety tu ve volbách do Evropského parlamentu drtivě vyhrála ODS. Dolní Břežany se však dotací z evropských fondů neštítí, naopak. Bohatě je využívají ke svému rozkvětu.

Dolní Břežany vsadily na Evropskou unii. A zdá se, že se jim to vyplácí. Stačí se přijet podívat.

Za posledních dvacet let se počet obyvatel ztrojnásobil a brzy dosáhne čtyř tisíc. Přesto se Břežany nestaly noclehárnou pro zbohatlíky z nedaleké Prahy.

Desítky realizovaných projektů za stamilióny korun z dotací změnily periferní obec na městečko přitažlivé pro život.

Právě se tu utrácí evropské miliardy za špičkové vědecké pracoviště.

Za dva roky by měl začít v centru obce pracovat mezinárodní vědecký tým na největším laseru na světě.

Fotoreportáž: Podívejte se do evropské vesnice uprostřed Česka v den voleb do Evropského parlamentu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy