Tady chytili evropskou šanci za pačesy. Česká obec vydělala

Tady chytili evropskou šanci za pačesy. Česká obec vydělala
Dolní Břežany leží hned za jižní hranicí Prahy.
Mohly být zajímavé snad chátrajícím sídlem pražských arcibiskupů.
Trpícím divokým stavebním růstem satelitu u Prahy.
Zběsilost developerů však zkrotil osvícený majitel pozemků (Pražské arcibiskupství)  spolu s aktivním přístupem místních politiků.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
24. 5. 2014 11:25
Před pěti lety tu ve volbách do Evropského parlamentu drtivě vyhrála ODS. Dolní Břežany se však dotací z evropských fondů neštítí, naopak. Bohatě je využívají ke svému rozkvětu.

Dolní Břežany vsadily na Evropskou unii. A zdá se, že se jim to vyplácí. Stačí se přijet podívat.

Za posledních dvacet let se počet obyvatel ztrojnásobil a brzy dosáhne čtyř tisíc. Přesto se Břežany nestaly noclehárnou pro zbohatlíky z nedaleké Prahy.

Desítky realizovaných projektů za stamilióny korun z dotací změnily periferní obec na městečko přitažlivé pro život.

Právě se tu utrácí evropské miliardy za špičkové vědecké pracoviště.

Za dva roky by měl začít v centru obce pracovat mezinárodní vědecký tým na největším laseru na světě.

Fotoreportáž: Podívejte se do evropské vesnice uprostřed Česka v den voleb do Evropského parlamentu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy