Nejvýkonnější laser světa za 7 miliard se začal stavět

ČTK ČTK
9. 10. 2012 16:20
Centrum v Dolních Břežanech u Prahy má být největší výzkumný projekt v dějinách Česka
Foto: Bogle Flanagan Lawrence Silver Ltd. (BFLS)

Dolní Břežany (u Prahy) - V Dolních Břežanech u Prahy v úterý zahájili stavbu centra ELI Beamlines s dosud nejvýkonnějším laserem na světě. Náklady na stavbu dosahují sedmi miliard korun, většinu hradí Evropská unie.

Premiér Petr Nečas (ODS), který spolu s ministrem školství Petrem Fialou poklepal na základní kámen stavby, ocenil mezinárodní rozměr největšího výzkumného projektu v dějinách ČR.

"Vidím to jako nesmírně důležitý podnět pro českou vědu, pro její mezinárodní integraci, již proto, že se jedná o největší a nejvýznamnější vědeckou instalaci, která bude v českých zemích umístěna," uvedl premiér.

Podle ředitele Fyzikálního ústavu Jana Řídkého nemají tak výkonný laser dosud na žádném pracovišti na světě. "Zároveň se ale několik takových laserů po světě staví. Doufejme, že se to podaří a budeme jedni z prvních, kteří ho budou mít," řekl.

Laser pomůže s rakovinou i s radioaktivním odpadem

Pracoviště má do budoucna přilákat experty z celého světa a zastavit takzvaný odliv českých mozků. Nečas i Fiala věří, že řada českých odborníků se díky němu vrátí ze zahraničí a spolu s nimi přijdou i cizí špičkoví specialisté.

Laserové centrum začne fungovat v roce 2016, plný výkon se podle Řídkého očekává v roce 2019. Hlavními přínosy superlaseru bude výzkum léčby rakoviny, lékařského zobrazování a diagnostiky, laser bude také nástrojem pro vývoj a testování nových materiálů či pro nakládání s radioaktivním odpadem.

Z Břežan bude vědecké městečko

Spolu s ELI v Dolních Břežanech začal vznikat i menší projekt laseru HiLASE zhruba za 800 milionů korun. Měl by být zaměřen na aplikovaný výzkum a bude se zabývat i použitím laseru v průmyslu. Obě centra podle starosty Dolních Břežan Věslava Michalika nabídnou práci asi 350 lidem. Obec podle něj díky projektům získá podobu malého vědeckého městečka.

"Naše koncepce je taková, že ten menší ústav by měl neustále pracovat na zdokonalování a vyvíjení dalších laserových technologií, zatímco ELI bude poskytovat veškerý možný čas svým uživatelům," uvedl Řídký.

Ve Středočeském kraji je několik vědeckých center především v blízkém okolí Prahy. V Roztokách od konce loňského roku vědci pracují na vývoji a výzkumu motorů v areálu. Výstavba vědeckotechnického parku na výzkum materiálů byla nedávno zahájena také v Čelákovicích u Prahy. V Kralupech nad Vltavou se zase chystá centrum na výzkum chemických a fyzikálních vlastností stavebních materiálů i stavebních odpadů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy