Pražský nájezd bez obchvatu leží ladem. ŘSD chce změnu

ČTK ČTK
8. 8. 2012 11:08
Otevření nájezdu je podmíněné obchvatem Písnice. Ten se však ještě nezačal stavět
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce změnit územní a stavební povolení na už hotovou jihozápadní část pražského okruhu, aby mohl být zprovozněn nájezd u Dolních Břežan.

Žádost o změnu zveřejnil pražský magistrát na své úřední desce. Podle platného povolení totiž neni možné nájezd zprůjezdnit bez obchvatu Písnice, který se ale dosud nezačal stavět.

Se zprovozněním nájezdu nesouhlasí pražská Libuš. Starosta Jiří Koubek (TOP 09) se obává, že by se v obci zvýšil automobilový provoz.

Po jihozápadní části pražského okruhu mezi brněnskou D1 a plzeňskou D5 mohou řidiči jezdit od září 2010, dosud ale nemůžou využívat mimoúrovňovou křižovatku, která okruh propojuje se silnicí mezi pražskou Písnicí a středočeskými Dolními Břežany.

Praha nemá na obchvat ještě ani všechna povolení

Křižovatka byla postavena současně s okruhem, vjezd na ni ale blokují zátarasy. Řidiči tak mohou na okruh najet buď ze Strakonické ulice v Lahovicích, nebo až u Jesenice.

Podmínkou zprovoznění křižovatky je totiž výstavba východního obchvatu Písnice. Problém je ale v tom, že investorem obchvatu není ŘSD, ale hlavní město. A to zatím nemá na stavbu ani všechna potřebná povolení.

Výstavba by si navíc zřejmě vyžádala náklady v řádech stamilionů korun. ŘSD proto požádalo o takzvanou změnu stavby před dokončením, která by z povolení podmínku požadující obchvat Písnice vyjmula.

"Od uvedení do provozu začala běžet záruční lhůta v délce 36 měsíců, v níž je třeba ověřit kvalitu provedení stavebních prací a funkčnost všech systémů příslušenství komunikace. To však nelze provést na objektech, které nejsou provozovány," uvádí ŘSD v dopise adresovaném pražské Libuši.

Náklady na nezprovozněné části nájezdu činily asi 54,7 milionu korun. "Náklady na případné závady v pozáruční době by se musely hradit ze státních prostředků," uvedlo ŘSD.

Se zprovozněním nájezdu ale nesouhlasí pražská Libuš, jejíž součástí je území Písnice. "Otevření křižovatky by pomohlo lepší dopravní obslužnosti středočeských obcí, ale zhoršilo by dopravní zatížení Písnice a Cholupic, neboť tento nájezd na okruh by byl prvním na pravém břehu Vltavy a začali by jej využívat obyvatelé Prahy, kteří dnes volí cestu například přes Jižní spojku či Vídeňskou ulici," řekl starosta Libuše Jiří Koubek.

Nová část pražského okruhu dosud funguje ve zkušebním provozu, který by měl skončit na konci letošního roku. ŘSD by podle dopisu chtělo problém s nefungujícím nájezdem vyřešit právě do konce roku. Podle Koubka je ale možné zkušební provoz prodloužit.

Jižní části pražského okruhu chybí od zprovoznění také nájezd u Komořan, který by měla rovněž postavit Praha.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 36 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy